• Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
poniedziałek, 02 grudzień 2019 13:39

Grecka przygoda (foto)

Napisała 

Dziś, w Zespole Szkół nr 1 gościł wyjątkowo gorący śródziemnomorski klimat. Młodzież zorganizowała „Dzień Grecki”, który był okazją do podzielenia się swoimi wrażeniami i doświadczeniami zdobytymi podczas miesięcznego stażu w Grecji.

– Cieszę się, że pojechaliście na staż. Odkryliście kawałek świata, ale przede wszystkim zobaczyliście jak wyglądają prace i przygotowania w waszych branżach. Hotelarze mieli okazję pracować w czterogwiazdkowym hotelu, zaś adepci gastronomii poznali prawdziwą „fabrykę” tworzenia jedzenia. Wierzę, że ten miesiąc był dla was wspaniałym i niezapomnianym okresem. Zachęcam do udziału w innych wyjazdach. Jesteśmy w trakcie podpisywania kolejnych umów – mówił Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1.

Projekt stażowy był finansowany ze środków „Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój”. Szkoła otrzymała 556 451 złotych na jego realizację. Wzięło w nim udział łącznie 50 uczniów: 20 z technikum logistycznego, 18 z t. żywienia i 12 z t. hotelarstwa. Młodzież mieszkała na Riwierze Olimpijskiej, w turystycznej miejscowości Nowy Panteleimon, u podnóży masywu Olimpu.

– Projekt trwał rok. W tym czasie przygotowywaliśmy się do wyjazdu. Uczyliśmy się zawodowego języka angielskiego, uczęszczaliśmy na zajęcia z kultury, historii i tradycji Grecji. Braliśmy również udział w warsztatach z psychologiem, które przygotowały nas do miesięcznego pobytu w międzynarodowym środowisku – mówiła Wiktoria Buj, uczennica ZS nr 1.

Podczas spotkania uczniowie opowiedzieli o swoich przygodach, pracy oraz korzyściach płynących z udziału w stażu. Zmierzyli się również w konkursach. Sprawdzili swoją wiedzę o kulturze greckiej, a także udowodnili, że potrafią rozpoznać bogów greckich po atrybutach. Adepci hotelarstwa wzięli też udział w konkurencji pt. „Spanie po śródziemnomorsku”. Ich zadaniem było ścielenie łóżka według greckich standardów.

Pod koniec spotkania młodzież wspólnie zaśpiewała wyjazdową piosenkę, wykonała jeden z greckich tańców oraz degustowała tamtejsze przysmaki.

Najczęściej czytane