• Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • rodzinka
niedziela, 01 grudzień 2019 08:00

Nie daj się oszukać

Napisane przez 

Oszuści znajdują coraz bardziej wyszukane metody wyłudzeń. Często celem przestępców nie są pieniądze, ale też dane osobowe, numery kart czy hasła do różnych kont. Służby oraz media ostrzegają i starają się nagłaśniać najnowsze sposoby wykorzystywane przez sprawców. Mimo to, wciąż dochodzi do wielu kradzieży w internecie.

W tym roku świdnicka policja otrzymała już 109 zgłoszeń o oszustwach. Ponad połowa z nich zdarzyła się w sieci. Część pokrzywdzonych, po opłaceniu zamówienia nie otrzymała towaru. Zdarzały się też oszustwa na tzw. BLIK. Niedawno jedna z mieszkanek straciła w ten sposób 1000 zł. Sprawca włamał się na jej konto i skorzystał z komunikatora, zwracając się do znajomej z prośbą o szybką pożyczkę przy użyciu kodu aplikacji. Okazuje się, że w Świdniku było jeszcze 6 takich przypadków, a łączna strata finansowa to 3700 zł.

– W przypadku cyberprzestępczości wiek nie ma żadnego znaczenia. Ofiarami są zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Sprawcy, próbując przekonać do przekazania pieniędzy, często uzasadniają to nagłą sytuacją. Pamiętajmy więc, aby zachować czujność i weryfikować osoby, które zwracają się do nas z nietypowymi prośbami. Nie otwierajmy podejrzanych linków i załączników w wiadomościach. Nie udostępniajmy kodów, haseł oraz danych do naszych kont bankowych nikomu, czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy. Jeśli mamy taką możliwość, stosujmy uwierzytelnianie sms przy logowaniu. Nietypowe sytuacje możemy omówić z innymi członkami rodziny, a podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję. Trzymając się tych zasad i zachowując ostrożność, będziemy w stanie uniknąć większości internetowych przestępstw – mówi asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej policji.

ao

Najczęściej czytane