• Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
sobota, 30 listopad 2019 08:00

Oznacz - policja sprawdzi

Napisała 

Pozwala zaznaczyć miejsca, w których kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, dochodzi do aktów wandalizmu, zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt czy powstają dzikie wysypiska śmieci. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma internetowa, a za jej pośrednictwem można poinformować policję o problemach występujących w naszym sąsiedztwie. Do korzystania z niej zachęca świdnicka komenda.

KMZB działa na stronie www.policja.pl od 2016 roku. Tylko do 18 listopada mieszkańcy powiatu świdnickiego nanieśli na nią 622 zagrożenia, z czego 307 potwierdziła policja. 277 zostało wyeliminowanych, 7 jest w trakcie realizacji, a 2, po sprawdzeniu, okazały się żartem lub pomyłką. Pozostałe 306 zgłoszeń określane są jako niepotwierdzone. Dla porównania, w analogicznym czasie ubiegłego roku, odnotowano zaledwie 210 zgłoszeń. Oznacza to, że coraz chętniej korzystamy z mapy i sygnalizujemy, gdzie czujemy się zagrożeni i najmniej bezpieczni.

– Poprzez mapę mieszkańcy dają nam znać o tym, co jest dla nich uciążliwe. Każde zgłoszenie powoduje, że natychmiast podejmujemy działania. Jeśli, na przykład, ktoś zasygnalizuje, że przy danej ulicy dochodzi do zakrapianych imprez, które zakłócają spokój mieszkańców, będziemy częściej patrolować to miejsce. Zostanie też objęte nadzorem dzielnicowego – mówi asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Na mapie można zaznaczyć niemal wszystko. Użytkownik ma do wyboru 27 kategorii zagrożeń, które stale się powiększają. Platforma umożliwia wprowadzenie danych dotyczących, między innymi, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwa, miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalnej wycinki drzew czy rajdów samochodów, nieprawidłowego parkowania, niestrzeżonego przejścia przez tory lub niszczenia zieleni.

– Jeśli chodzi o Świdnik, mieszkańcy najczęściej informują nas o przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierowców, nieprawidłowym parkowaniu w strefie zamieszkania oraz piciu alkoholu. Zdarzają się też zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej. Można powiedzieć, że dzięki mapie, zarządzają naszymi działaniami i decydują, gdzie powinniśmy się pojawić – wyjaśnia przedstawicielka policji.

Jak korzystać z mapy?

Zamieszczone są na niej wszystkie polskie miasta. Na początek odszukujemy obszar, który nas interesuje. Następnie klikamy „dodaj zgłoszenie”, wybieramy rodzaj zagrożenia i jak najprecyzyjniej lokalizujemy naszą informację na mapie. Można też dodać opis, zdjęcie czy datę zdarzenia. Kiedy zgłoszenie zostanie naniesione na mapę, trafia do policji, gdzie koordynator rozdziela zadania. Patrole sprawdzają każdy nadesłany sygnał.

– Atrakcyjność zgłaszania zagrożeń poprzez KMBZ wynika z tego, że każdy przekazany problem jest wnikliwie analizowany, a czas poświęcony na realizację tego zadania długi. Przykładowo, widzimy pod blokiem osoby spożywające alkohol. Wiemy, że zdarza się to nie pierwszy raz. Po telefonicznym zgłoszeniu zdarzenia, policja wysyła patrol. Niestety, pijący oddalają się przed przyjazdem mundurowych. Ponieważ ci nie zastają uczestników, na tym interwencja się kończy. Inaczej jest w przypadku naniesienia problemu na mapę. Koordynator zleca wówczas sprawdzenie wskazanego miejsca kilku patrolom o różniej porze dnia. Zadanie trafia też do dzielnicowych, którzy rozmawiają z mieszkańcami. Jeśli zagrożenie się potwierdzi, wypracowywane są odpowiednie działania. W tym przypadku policjanci otrzymają, między innymi polecenie częstszych kontroli w danym miejscu aż do wyeliminowania zagrożenia – tłumaczy Elwira Domaradzka.

Nie rezygnujmy z telefonów alarmowych

Funkcjonariusze przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. Jeśli coś zagraża nam lub naszym bliskim, należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Najczęściej czytane