• Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
czwartek, 07 listopad 2019 10:42

Uczcimy Niepodległą

Napisała 

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość i wróciła na mapy świata. Za kilka dni będziemy obchodzić 101 rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji, w naszym mieście odbędą się oficjalne uroczystości, koncerty i imprezy sportowe.

Wielkie świętowanie rozpocznie się już w niedzielę, 10 listopada. Tego dnia, w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentują się młode talenty wokalne. Wezmą udział w 20. edycji Przeglądu Piosenki Patriotycznej.

Główne uroczystości, z udziałem władz państwowych i miejskich, odbędą się w poniedziałek, na placu Konstytucji 3 Maja. Świdniczanie wspólnie zaśpiewają hymn państwowy i złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przejdą ulicą Wyszyńskiego do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę.

Święto niepodległości na sportowo

Wielu mieszkańców uczci odzyskanie wolności przez Polskę na sportowo. W poniedziałek wezmą udział w XVII edycji Biegów Niepodległości. Na linii startu staną maluchy, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nie zabraknie też doświadczonych biegaczy. W tym roku uczestnicy zostaną podzieleni na 15 kategorii. Najwięcej zawodników weźmie udział w biegu głównym, na dystansie 1918 m. Zapisy odbędą się w dniu imprezy. Biuro zawodów stanie na placu w centrum miasta. Będzie czynne w godzinach 10.30-15.30 (ZOBACZ: Pełna trasa biegów i program).

Tego dnia, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego, zostanie również rozegrany XVIII Turniej Niepodległości w Futsalu o Puchar Burmistrza Świdnika (ZOBACZ: Program turnieju).

Rozśpiewana Niepodległa

W poniedziałek na kolejne muzyczne spotkanie zaprasza Miejski Ośrodek Kultury. Dla świdnickiej publiczności zagra Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum. Koncert pt. „Strofy wolności” rozpocznie się o godz. 19.00.

Spółdzielczy Dom Kultury przygotował natomiast patriotyczny koncert „Dla Ciebie, Polsko”. Wystąpią w nim: Teatr „Na podłodze”, Anna Choina, chór „Tercja”, zespół wokalny „Quenye”, „Bolero”, Zespół Przedszkoli nr 2, „Promyczki” z ZP nr 2 oraz Czarodzieje Dobrodzieje z SDK.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zakończą się 17 listopada koncertem chóru „Arion” oraz występem Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”.

Uwaga kierowcy!

W związku z przemarszem mieszkańców z placu Konstytucji 3 maja do parafii pw. NMP Matki Kościoła, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Policjanci będą także zabezpieczać biegi uliczne.

Program obchodów:

10 listopada

11.00 XX Przegląd Piosenki Patriotycznej - część 1: grupy przedszkolne (sala widowiskowa MOK)

13.00 XX Przegląd Piosenki Patriotycznej - część 2: grupy szkolne (sala widowiskowa MOK)

11 listopada

9.00 Uroczystości oficjalne z udziałem władz państwowych i miejskich (plac Konstytucji 3 maja)

9.00 XVIII Turniej Niepodległości w Futsalu o Puchar Burmistrza Świdnika (hala sportowa I LO)

10.00 Msza święta (parafia pw. NMP Matki Kościoła)

12.00 XVII Uliczne Biegi Niepodległości (plac Konstytucji 3 maja)

16.30 Koncert „Dla Ciebie, Polsko” (SDK, sala widowiskowa)

19.00 Koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego (sala kameralna MOK)

Imprezy towarzyszące: wystawa sprzętu wojskowego na placu Konstytucji 3 maja, przygotowana przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego pseud. Zapora i 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego pseud. Hubal.

17 listopada

17.00 Koncert chóru „Arion” oraz występ Zespołu Tańca ludowego „Leszczyniacy” (sala kameralna MOK)

Najczęściej czytane