• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
czwartek, 31 październik 2019 10:10

Rusza nowa trasa linii nr 35

Napisał 

Już od jutra (1 listopada) autobus z numerem 35 pojedzie nową trasą. Dotrze, m.in. na Adampol i al. Armii Krajowej, czyli w rejony, do których nie dojeżdżała dotąd komunikacja miejska. Mieszkańcy będą mogli testować nową trasę do końca roku. Jeśli będą korzystać z linii 35, władze miejskie rozważą dołożenie na niej dodatkowych kursów.

- Mieliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, dotyczących rozszerzenia tras komunikacji miejskiej. Otrzymywaliśmy prośby o wyznaczenie nowych przystanków, puszczenie autobusów również ulicami, którymi dotąd nie jeździły. Dodatkowo, wiosną, Zarząd Transportu Miejskiego przekazał nam analizy napełnienia autobusów obsługujących Świdnik. Okazało się, że z linii 35 korzysta najmniej osób. Nie chcieliśmy jej likwidować, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że trzeba wprowadzić zmiany - tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W taki sposób narodził się pomysł, żeby stworzyć linię typowo miejską, która dotrze nawet do bardziej odległych osiedli.

- Prace nad jej uruchomieniem trwały kilka miesięcy. Musieliśmy wyznaczyć nową trasę, przetestować ją autobusem, sprawdzając czy przejedzie przez wszystkie ulice. Kolejnym etapem było ustalenie nowych przystanków i zatwierdzenie ich, w formie uchwały, przez radnych - wylicza M. Dmowski.

Zmiany można było wprowadzać po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa.

- Całą procedurę mamy już za sobą i od 1 listopada autobusy numer 35 pojadą nową trasą. Dzięki temu powstanie nasza pierwsza, typowo miejska linia - mówi zastępca burmistrza.

Jak pojedzie 35?

Autobusy wyruszą z przystanku przy al. Armii Krajowej, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 7. Dalej pojadą ul. gen. Maczka. Zatrzymają się w sąsiedztwie stacji PKP Świdnik-Wschód. Później wjadą w ul. Kosynierów i skręcą w ul. Okulickiego. Pojadą nią aż do targu i dalej do ul. Wyspiańskiego. Następnie skręcą w ul. Niepodległości, przejadą fragmentem al. Lotników Polskich, wjadą w ul. Struga, następnie w ul. Traugutta, Wojska Polskiego, Partyzantów. Dalej pojadą ul. Racławicką, od jej początku na os. Adampol, aż do ul. Kusocińskiego. Następnie wjadą w ul. Klonową i skręcą w lewo, w ul. Wyszyńskiego. Autobusy zatrzymają się przy cmentarzu, dalej pojadą ul. Piasecką wzdłuż „ekspresówki”, aż do al. Lotników Polskich. Skręcą w nią, a następnie w al. Jana Pawła II i ruszą w kierunku lubelskiego Felina, gdzie będą miały ostatni przystanek. Powrót będzie wyglądał nieco inaczej. W związku z tym, że ul. Okulickiego jest jednokierunkowa, autobusy pojadą w stronę al. Armii Krajowej ulicą Niepodległości.

Testowanie nowej trasy

Początkowo autobusami nr 35 będzie można jeździć 5 razy dziennie, od poniedziałku do piątku oraz cztery razy w sobotę i niedzielę.

- Takie rozwiązanie zachowamy do końca roku. W grudniu przeprowadzimy wśród pasażerów ankietę, zbadamy także, ile osób korzysta z nowej linii. Jeśli się okaże, że pomysł się sprawdził, wówczas zastanowimy się nad dołożeniem dodatkowych kursów - dodaje M. Dmowski.

Rozkład jazdy linii 35 można pobrać w załączniku poniżej.

Najczęściej czytane