• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
środa, 09 październik 2019 10:50

Historia w kadrach świdniczan

Napisała 

„Historia Dominika Szajnera” to nowy film Rafała i Magdaleny Kołodziejczyków, reżyserów „Świdnickich dziupli kultury”, które swoją premierę miały w grudniu 2018 roku. Mimo że tym razem to nie Świdnik jest głównym bohaterem dokumentu, dwóch mieszkańców naszego miasta dołożyło swoją cegiełkę do jego powstania. Chodzi o Pawła Kasperka oraz jego imiennika, Pawła Iwaniuka.

Nowy film państwa Kołodziejczyków opowiada o Dominiku Szajnerze, mieszkańcu Zamościa i zawodowym podoficerze pułku lotniczego, który w czasie II wojny światowej wykradł i przekazał do skopiowania niemieckie plany wysiedleń, ratując w ten sposób życie setek mieszkańców Zamojszczyzny. W jego życiorysie znalazły się również inne wydarzenia zasługujące na przypomnienie, między innymi akcja uratowania zabytkowych dzwonów Katedry Zamojskiej od przetopienia na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Sylwetka zamojskiego Hansa Klossa, jak nazywa się Dominika Szajnera, nie jest powszechnie znana. Autorom filmu udało się dotrzeć tylko do jednej fotografii z bohaterem. Między innymi z tego powodu twórcy zdecydowali się na opowiedzenie jego historii w formie reportersko-komiksowej. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Paweł Iwaniuk, natomiast ilustracje oraz plakat wykonał Paweł Kasperek.

- To animacja przeplatana z reportażem. Ilustracje, które później zostały zanimowane, tworzyłem na podstawie scenariusza oraz materiału, który widziałem w trakcie montażu. Starałem się zrobić to jak najlepiej. To było ciekawe doświadczenie - mówi Paweł Kasperek.

„Historia Dominika Szajnera” miała swoją premierę pod koniec października 2018 roku w Zamościu.

- Po pokazie okazało się, że na sali, w której odbyła się premiera, znajdowała się krewna Dominika Szajnera. Dzięki niej poznamy jego powojenne losy - dodaje P. Kasperek.

Wkrótce film ma szansę zobaczyć również publiczność zza oceanu. Dokument zostanie wysłany na festiwale w USA. Projekt jest wspólną produkcją lubelskiego stowarzyszenia „Telewizja Regionalna - Stowarzyszenie Europejskie” oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy wsparciu Miasta Zamość.

Najczęściej czytane