• Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
wtorek, 08 październik 2019 11:00

Okulary trafią do Afryki

Napisała 
Okulary trafią do Afryki fot. SP 5

Ponad 300 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Dary najpierw trafią do specjalistów, którzy sprawdzą, w jakim są stanie. Jeśli przejdą test, zostaną wysłane do siedziby Fundacji Okuliści dla Afryki, a następnie polecą na Czarny Ląd. Skorzystają z nich osoby wymagające korekty wzroku.

Zbiórkę, która we wrześniu odbyła się w „Piątce”, zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji „Okulary dla Afryki”. Jej pomysłodawcą jest Fundacja Okuliści dla Afryki, która od kilku lat zbiera „szkła” dla mieszkańców Czarnego Lądu oraz zajmuje się badaniem wzroku u najmłodszych Afrykańczyków. W Świdniku inicjatywę koordynowały nauczycielki: Mariola Piętal i Jolanta Czerwonogrodzka.

- Na informację o akcji trafiłam w internecie - mówi Mariola Piętal, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 5. - Pomyślałam, że byłoby fajnie, gdybyśmy wzięli w niej udział, więc zaproponowałam to naszej dyrekcji. Dostaliśmy zielone światło i już pod koniec wakacji ogłosiliśmy zbiórkę na stronie internetowej szkoły. We wrześniu uczniowie zaczęli przynosić okulary. Nie mieliśmy wiele czasu, bo zaledwie 3 tygodnie, ale odzew naprawdę nas zaskoczył. Dzieci chętnie zaangażowały się w pomoc Afrykańczykom. Przyniosły 111 par okularów przeciwsłonecznych i 196 korekcyjnych, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych osób. Tuż po zakończeniu akcji otrzymaliśmy kolejne 20 par. Je także przekazaliśmy potrzebującym. Łącznie udało nam się zebrać ponad 300 okularów.

Zapakowane i zabezpieczone przed porysowaniem „szkła”, zostały przekazane do salonu optycznego w Lublinie.

- Jego pracownicy sprawdzą je i opiszą ile dioptrii mają poszczególne egzemplarze. Kiedy je przywieźliśmy, byli pod wrażeniem, że w krótkim czasie udało nam się zebrać tak dużą ilość - wyjaśnia M. Piętal. - Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

O tym, że społeczność „Piątki” ma wielkie serce przekonaliśmy się już wielokrotnie. Szkolne koordynatorki akcji „Okulary dla Afryki” teraz także zapowiadają, że nie spoczną na laurach i będą angażować się w lokalne oraz ogólnopolskie działania na rzecz potrzebujących.

Najczęściej czytane