• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
niedziela, 06 październik 2019 09:00

Maszeruj śladami „Lalusia”

Napisane przez 

Za dwa tygodnie ze Świdnika wyruszy IV Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, upamiętniający ostatniego partyzanta RP. Uczestnicy odwiedzą miejscowości z nim związane, czyli Majdan Kozic Górnych i Paski. Zapisy przyjmowane są do 12 października.

- Do udziału zachęcamy nie tylko miłośników historii. Marsz to również promocja aktywnych form wypoczynku i ochrony środowiska. Trasa liczy ok. 30 km. W dużej mierze wiedzie leśnymi i polnymi ścieżkami. Idziemy w tempie turystycznym, z przerwami na odpoczynek – mówi Michał Kamela ze Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, komendant świdnickiego marszu.

Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdą koszulka lub bluza, gadżety z logo marszu oraz materiały o „Lalusiu” i żołnierzach niezłomnych. W Kozicach na uczestników będzie czekał poczęstunek przygotowany przez Marka i Barbarę Franczaków, zaś na zakończenie, w Piaskach, będzie można posilić się flakami. Organizatorzy zapewniają transport w drodze powrotnej.

Wypełnioną kartę zgłoszenia, która dostępna jest na facebookowym profilu stowarzyszenia należy przesłać pod adres: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczka ps. Laluś, ul. Kosynierów 15/67, 21-040 Świdnik lub w wersji elektronicznej, na mail: marszszlakiemlalusia@gmail.com. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców.

Organizatorzy imprezy: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, Lubelska Organizacja Wojewódzka LOK, Jednostka Strzelecka 2063 Świdnik. im. sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat honorowy: Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Michał Cholewa, burmistrz Piask.

aw

Program marszu (19 października):

7.00 - msza św. w intencji J. Franczaka i innych żołnierzy II konspiracji w kościele pw. NMP Matki Kościoła
8.00 - wymarsz (spod kościoła)
8.40 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Lesie Krępieckim
11.20 - partyzancki poczęstunek
12.30 - zapalenie zniczy w miejscu śmierci Józefa Franczaka
16.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie i przy pomniku „Lalusia” w Piaskach
16.30 - poczęstunek
18.00 - zakończenie marszu

Najczęściej czytane