• Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
sobota, 14 wrzesień 2019 16:00

Setki chętnych na rządowe „M”

Napisał 

Ankiety wypełniło blisko 800 osób. Większość z nich chce zamieszkać w lokalach trzypokojowych i urządzonych „pod klucz”. Kilka dni temu świdnickie Mieszkania Plus otrzymały pozwolenie na budowę. Ich pierwsi lokatorzy odbiorą klucze za kilkanaście miesięcy.

Jeszcze zanim został ogłoszony przetarg na budowę mieszkań, zainteresowanych poproszono o wypełnienie specjalnych ankiet. Ich celem było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych programem Mieszkanie Plus. Wśród pytań były te dotyczące metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu lub z dojściem do własności.

– Świdnik jest prężnie rozwijającym się miastem. Myślę, że Mieszkania Plus, które tu powstaną, będą kolejnym impulsem i dopełnieniem tego rozwoju. Rządowy program jest ofertą szytą na miarę i stanowi uzupełnienie naszej polityki wspierającej polskie rodziny. Ankiety podpowiedzą nam, jakie są preferencje przyszłych najemców, tak aby inwestycja w pełni odpowiadała ich potrzebom – mówił kilka tygodni  temu Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zbieranie odpowiedzi zakończyło się 31 sierpnia. Przesłało je kilkaset osób.

– 780 wypełnionych ankiet to dla nas sygnał, że potrzeba Mieszkania Plus w Świdniku jest ogromna. Z kolei odpowiedzi udzielane przez potencjalnych najemców wskazują, że dobrze zidentyfikowaliśmy potrzeby. Spójrzmy choćby na proponowany układ mieszkań. Zaplanowaliśmy 50 proc. lokali 3-pokojowych i tyle samo ankietowanych wybrałoby właśnie takie – mówił Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości.

Z przesłanych odpowiedzi wynika również, że na 2-pokojowe mieszkanie decyduje się 30 proc. pytanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności, taką odpowiedź wskazało 95 proc. osób. Ponadto aż 62 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Ankietowani w tej chwili najczęściej wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.) bądź mieszkają u rodziców (37 proc.). Większość nie ma swojego lokalu i nie stać ich na zaciągnięcie kredytu. Ponad 60 proc. osób biorących udział w ankiecie to mieszkańcy Świdnika, w wieku od 21 do 40 lat.

Dwa, trzypiętrowe bloki powstaną przy ul. Gen. S. „Grota” Roweckiego, na 1,1 hektarowej działce. Do dyspozycji najemców będą kawalerki oraz mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe. 2 września zostało wydane pozwolenie na budowę osiedla. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane na przełomie września i października. Za kilka dni będzie już znany generalny wykonawca przedsięwzięcia.

 

 

 

Najczęściej czytane