• Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
wtorek, 10 wrzesień 2019 12:00

Jednokondygnacyjny dom z nieużytkowym poddaszem czy z poddaszem użytkowym - poznaj różnice i zdecyduj perspektywicznie!

Napisała 

Poddasze w domu jednokondygnacyjnym może pełnić różne funkcje. Zdecydujmy już na etapie projektu, czy chcemy je zagospodarować na pomieszczenia mieszkalne.

 

O poddaszu użytkowym mówi się wówczas, gdy są na nim pomieszczenia przystosowane do celów mieszkalnych. Jako nieużytkowe określa się je, jeśli takich celów nie spełnia. Najlepiej już etapie projektu zdecydować, czy chcemy mieć w swoim domu poddasze użytkowe, czy też pozostawimy tę przestrzeń jako miejsce do gromadzenia nieużywanych na bieżąco rzeczy. Jeśli zmienimy zdanie po zakończeniu budowy, aranżacja może okazać się niemożliwa, bardzo trudna albo nie będziemy mogli zrealizować wszystkich swoich pomysłów. Trzeba to brać uwagę, gdy decydujemy o przeznaczeniu poddasza w budowanym domu. Warto wykorzystać przy tym 5 ekologicznych rozwiązań dla nowoczesnych domów łatwych w realizacji.

Poddasze nieużytkowe - kiedy takie rozwiązanie ma sens?

Zdarza się, że zgodnie z pozwoleniem na budowę (wydawanym na podstawie miejscowego planu zagospodarowania) w naszym domu możemy mieć jedynie poddasze nieużytkowe. Warto to sprawdzić, zanim zamówimy projekt. Takie poddasze może służyć wyłącznie jako przestrzeń pod konstrukcję więźby i wentylacyjna. Nie wymaga ona ocieplenia, wykończenia, doświetlenia. Wystarczy, gdy prowadzą do niej niewielkie składane schody. Takie poddasze nie nadaje się jednak do celów mieszkalnych. Czy można na nim przechowywać rzeczy, które nie są nam w danym czasie potrzebne w domu? To akurat zależy od konstrukcji stropu, wysokości poddasza oraz dopuszczalnego obciążenia na 1 metr kwadratowy. Trzeba wziąć pod uwagę, że to parametr ten wykorzystuje również konstrukcja samego dachu. Zazwyczaj na poddaszu nieużytkowym można przechowywać rzeczy ważące do kilkudziesięciu kilogramów. Wysokość takiego pomieszczenia to zwykle mniej niż 1,9 m w miejscu, gdzie przecinają się skośne krawędzie połaci dachu – tzw. kalenica. Typowe dla poddasza skosy sprawiają, że nie jest to wysokość komfortowa dla dorosłego człowieka, zatem nie zaaranżujemy tam dodatkowej sypialni. Prawo budowlane zabrania wręcz przebywania na takim poddaszu dłużej niż 4 godziny dziennie.


Poddasze użytkowe - dla kogo będzie odpowiednie?

Możemy jednak, jeśli tylko miejscowy plan zabudowy nam na to zezwala, zaprojektować w swoim nowym domu poddasze użytkowe. Prawo budowlane jasno określa, jakie warunki musi ono spełnić. Przede wszystkim konieczny jest wytrzymały strop. Na poddasze muszą prowadzić wygodne schody i nie mogą to być w żadnym wypadku schody składane. Poddasze użytkowe trzeba również oddzielić od palnej konstrukcji dachu ognioodpornymi przegrodami. Pokoje, w których będziemy na stałe przebywać („na stałe” oznacza tutaj powyżej 4 godzin dziennie), muszą mieć średnią wysokość 2,2 m. Wnętrze poddasza powinno zostać ocieplone, mieć zapewnioną wentylację oraz ogrzewanie i doprowadzoną instalację elektryczną. Każde z pomieszczeń musi również zostać odpowiednio doświetlone światłem dziennym poprzez okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe czy lukarny. Podczas aranżacji poddasza przydatne okażą się projekty domów energooszczędnych.


Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto przewidzieć w nowo budowanym domu poddasze użytkowe. Nawet jeśli początkowo go nie wykończymy, będziemy to mogli zrobić w przyszłości. Poddasze nieużytkowe możemy bowiem wykorzystywać w ograniczonym zakresie – wyłącznie jako schowek lub magazynek.

Artykuł sponsorowany

Najczęściej czytane