• rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
poniedziałek, 09 wrzesień 2019 08:45

Wdzięczni za plony

Napisał 

Wczoraj rolnicy z całego powiatu przyjechali do Mełgwi. Podczas dożynek, wieńczących tegoroczne żniwa, nie zabrakło tradycyjnych obrzędów, występów zespołów ludowych, konkursów, prezentacji gmin i degustacji lokalnych potraw. 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie, mszą świętą w kościele parafialnym w Mełgwi. Tuż po nabożeństwie, barwny korowód z wieńcami ruszył na plac przy amfiteatrze. Podczas części oficjalnej nie brakowało przemówień zaproszonych gości, wręczenie pucharów i dyplomów dla najlepszych rolników, rozstrzygnięcie konkursu wieńców dożynkowych, a także podziękowań dla mieszkańców powiatu pracujących na wsi.

- Ktoś kiedyś powiedział, że na froncie nie ma ateistów, na roli pewnie też nie ma. Wiemy ile zależy od nas, a ile od opatrzności. Na pierwszym miejscu dziękujemy więc Bogu. Na drugim Ojczyźnie. Mamy ją dziś wolną i wielka w tym zasługa polskiej wsi. Niedaleko stąd pochodził Jan Ludwik Popławski, jeden z twórców polskiej niepodległości. Powiedział, że aby ją odzyskać i utrzymać potrzeba włączenia ludu do narodu. Gdyby się to nie dokonało nie byłoby wolności w 1918 roku, nie byłoby Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Solidarności – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Po trzecie podziękowania kieruję również do was, obecnie pracujących na roli. Chcemy dobrej, godnej polskiej wsi, która będzie się rozwijała, korzystała ze wsparcia państwa i funduszy unijnych.

Po części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja gmin powiatu świdnickiego. Na scenie swoje umiejętności pokazały Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew z Mażoretkami, Kapela Ludowa z Gminy Trawniki, Zespół Śpiewaczy Podzamcze z Mełgwi, IMC Dance Studio z MCK w Piaskach oraz Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika.

Chwilę później scenę przejęli muzycznie goście. Wystąpili: kapela Czy się wali czy się pali z Przemyśla, Zespół Echo z Gołębia, a także grupa Gdzie diabeł nie może z Zamościa. Gwiazdami wieczoru były zespoły Etna oraz Liber&InoRos. Świętowania zakończyła zabawa z kapelą Rozstrojeni.

Dożynkom towarzyszyły również atrakcje dla najmłodszych, wystawa sprzętu rolniczego, warsztaty, prezentacje, stoiska promocyjne i gastronomiczne, a także zwiedzanie Izby Pamiątek Regionalnych.

Najczęściej czytane