• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
poniedziałek, 02 wrzesień 2019 16:02

Szkoły w szybkiej sieci

Napisał 

Najmłodsi uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych nauczą się kodowania. Warsztaty ruszą jeszcze we wrześniu. W tym samym miesiącu ministerstwo cyfryzacji ogłosi pierwsze konkursy na obsługę szerokopasmowego internetu dla placówek edukacyjnych. Placówki będą korzystać z szybkiej sieci bezpłatnie.

Wiceminister Artur Soboń wziął udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku. Podczas uroczystości poinformował również o rządowym projekcie, który ma na celu wyposażenie wszystkich placówek oświatowych w szybki internet. Chodzi o Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

- Bez tego programu około 70 proc. szkół byłoby wykluczonych cyfrowo - mówi Artur Soboń. - Dlatego w ramach środków europejskich, chcemy zapewnić wszystkim placówkom możliwość korzystania z sieci szerokopasmowej. W przypadku województwa lubelskiego to jeszcze przed nami. Do końca 2020 roku program obejmie 1176 szkół w regionie, dokładnie takich, jak Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku.

Placówki mają uzyskać dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu. Z sieci będą korzystać bezpłatnie.

- Operator we wrześniu ogłosi pierwsze konkursy. Przeznaczymy na to przedsięwzięcie 709 mln zł ze środków europejskich. Oznacza to, że nasze szkoły przejdą rewolucję cyfrową i będą mogły korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje szybka sieć - tłumaczył wiceminister.

Szef świdnickiej szkoły nie ukrywał, że rządowy program będzie dla placówki wielką pomocą.

- Znajdujemy się w dzielnicy, która jest pewnego rodzaju pustynią internetową. Mamy stare łącze i korzystamy również z sieci radiowej. Czekamy z utęsknieniem na ten program i na pewno będziemy z niego korzystali - mówił Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1.

- Cieszę się, że doszło do realizacji tego programu. My ze swojej strony chętnie wspieramy szkoły, które biorą udział w innowacyjnych przedsięwzięciach dotyczących również cyfryzacji. Natomiast ten program jest prawdziwym przełomem cywilizacyjnym - dodawał burmistrz Waldemar Jakson.

Nauczą się kodować

W ślad za nowoczesną technologią, w świdnickich szkołach podstawowych mają się odbyć specjalne warsztaty z kodowania i programowania dla najmłodszych uczniów. Zajęcia sfinansuje Ministerstwo Cyfryzacji.

-  Żeby dzieci skorzystały w pełni z możliwości jaki daje szybki internet, potrzebna jest edukacja. Dlatego zaproponowałem wszystkim szkołom odbycie cyklu szkoleń w zakresie kodowania i programowania, podstaw, które pobudzają wyobraźnię i kształtują umysły dzieci. Wszystko odbędzie się na zasadzie zabaw, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczą - mówił Artur Soboń.

Zajęcia rozpoczną się już w drugim tygodniu września.

Najczęściej czytane