• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
poniedziałek, 05 sierpień 2019 14:34

Rusza wielki remont

Napisał 

W środę na jednej z głównych ulic w mieście pojawią się ekipy budowlane. Pozostaną na niej do października. Przedstawiciele starostwa powiatowego zapowiadają, że drugi etap remontu ul. Racławickiej nie będzie oznaczał zamknięcia jej dla ruchu. Natomiast mieszkańcy muszą się liczyć z czasowymi utrudnieniami. Przebudowa będzie kosztować ponad 8 mln. zł. W sfinansowaniu jej pomoże Urząd Miasta.

W minionym roku zakończył się remont pierwszego fragmentu ul. Racławickiej. Kierowcy jeżdżą nową nawierzchnią na odcinku od ronda u zbiegu z al. Lotników Polskich, aż do ul. Kosynierów. Do przebudowy został jeszcze duży fragment ulicy do skrzyżowania z al. Rusza wielki remont Armii Krajowej i dalej do wyjazdu ze Szkoły Podstawowej nr 7. Władze starostwa złożyły wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie drugiego etapu tej inwestycji. Kilka miesięcy temu okazało się, że powiat otrzymał 6 mln zł dotacji. Umowa jest już podpisana, rozstrzygnięto także przetarg na tę inwestycję.

- Koszt inwestycji to ponad 8 mln zł, z czego dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 3 mln zł - tłumaczy Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki.

Do remontu ulicy dołoży się również miasto.

- Rozmowy w sprawie kwoty nadal trwają. Początkowo mówiliśmy o 1,5 mln zł, ale zmieniły się kwoty przetargowe - tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. - O ostatecznej wysokości pomocy zdecydują radni.

Zadaniem wykonawcy będzie wymiana nawierzchni, budowa chodników, ścieżki rowerowej, a także ronda u zbiegu ulic Kosynierów, Racławickiej, Krępieckiej i Głogowej. Przebudowa ma się zakończyć w październiku. Jej przeprowadzeniem zajmie się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Ekipy budowlane pojawią się na Racławickiej w środę.

- Zmiana organizacji ruchu jest już zatwierdzona. Remont będzie się odbywał bez zamykania ulicy. Nie zostanie zmieniona również trasa autobusów miejskich. Natomiast mieszkańcy będą musieli się liczyć z czasowymi utrudnieniami - mówi B. Pejo.

Ekipy budowlane rozpoczną prace od skrzyżowania ul. Racławickiej, Krępieckiej, Kosynierów i Głogowej. Mieszkańcy tej ostatniej będą musieli wykazać się większą cierpliwością. 2 sierpnia zostanie zamknięty wjazd na nią z ul. Racławickiej. Utrudnienia potrwają miesiąc.

- Pierwszy realizowany etap obejmuje zamknięcie dla ruchu pojazdów odcinka ul. Krępieckiej (od skrzyżowania z ul. Kosynierów do zachodniej strony ronda im. Żołnierzy Wyklętych zostawiając wydzielony przejazd dla komunikacji zbiorowej i służb ratowniczo-porządkowych). Fragmentami wyłączone z ruchu będzie skrzyżowanie ulic Racławicka - Kosynierów - Krępiecka - Głogowa, ze względu na budowę ronda na wymienionym skrzyżowaniu - informuje Krzysztof Bartoszek z PRD Lubartów.

Przedstawiciele powiatu dodają również, że jeśli nawet dojdzie do czasowego zamknięcia ulicy dla ruchu, to utrudnienia będą krótkotrwałe i nie będą dotyczyć komunikacji miejskiej.

- W czasie gdy będzie przebudowywany jeden pas drogi, kierowcy będą jeździć drugim. Zaczynamy od ronda, ponieważ muszą zostać wymienione również rury ciepłownicze znajdujące się w tym miejscu. Chcemy zdążyć z tymi pracami przed rozpoczęciem przygotowań do sezonu grzewczego - dodaje Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Najczęściej czytane