• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
czwartek, 11 lipiec 2019 08:33

Świdnik z szansą na dotację

Napisał 
Świdnik z szansą na dotację fot. archiwum

Nasze miasto może otrzymać nawet na 10 mln euro. Żeby je zdobyć, urzędnicy muszą przygotować dobry projekt. Jego elementem są konsultacje z mieszkańcami. Spotkanie, podczas którego będzie można zgłosić swoje pomysły, odbędzie się jutro.

Stawka jest wysoka. Świdnik znalazł się na liście 255 miast starających się o pieniądze w ramach programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z tzw. funduszy norweskich. Urzędnicy mogą sięgnąć po dofinansowanie wynoszące od 3 do 10 mln euro. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, wówczas dotacja do planowanych przedsięwzięć może wynieść nawet 100 proc. ich kosztów.

- Bardzo ważnym elementem przygotowywania wniosku o dofinansowanie jest przeprowadzenie konsultacji społecznych - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Spotkanie z mieszkańcami zaplanowano na 12 lipca. Urzędnicy zapraszają na godz. 12.00 do sali plenarnej ratusza (ul. St. Wyspiańskiego 27).

- Zakres przedsięwzięć jest bardzo szeroki. Ogólnie mówiąc, muszą one spajać lokalną społeczność i podnosić jakość jej życia. We wniosku mogą się znaleźć zarówno zadania inwestycyjne, czyli tzw. „twarde”, jak i „miękkie”. Na te pierwsze można wykorzystać do 70 proc. przyznanego dofinansowania - tłumaczy M. Dmowski. - Zapraszamy mieszkańców Świdnika, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, jednostki działające na terenie gminy. Nie chcemy nic sugerować, czekamy na propozycje, spostrzeżenia i pomysły.

Założenia programu „Rozwój Lokalny” są dosyć ogólne i bardzo szerokie. Przedsięwzięcia do niego zgłaszane powinny obejmować kilka wymiarów. Wśród nich wymienia się działania ekologiczne (np. ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów, inwestycje w tereny zielone czy odnawialne źródła energii), społeczne (np. dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, projekty animacyjne dla młodzieży i seniorów, rewitalizacja miasta, inwestycje w kulturę i edukację, a nawet stworzenie sieci transportu publicznego) czy gospodarcze (np. wspieranie przedsiębiorczości, lokalnej gospodarki, wzmacnianie rynku pracy).

Najczęściej czytane