• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
niedziela, 07 lipiec 2019 20:45

Tym, którzy mieli odwagę (film)

Napisane przez 

39 lat temu pracownicy WSK PZL-Świdnik rozpoczęli strajk, który stał się iskrą do zmian politycznych i gospodarczych w całej Polsce i Europie. W niedzielę, dla uczczenia tych wydarzeń, przy pomniku Świdnickiego Lipca spotkali się przedstawiciele władz, pracownicy zakładu, członkowie związków zawodowych i mieszkańcy.

- Można powiedzieć, że Świdnik kompletnie nie udał się komunistom. Miało być miasto, jak Nowa Huta pod Krakowem. Bez Boga, bez kościoła. Tymczasem jego mieszkańcy okazali się ludźmi pełnymi umiłowania wolności. W lipcu 1980 roku pracownicy WSK Świdnik masowo przeciwstawili się totalitarnej władzy. Było to pierwsze wydarzenie, kiedy postawiony postulat polityczny został zrealizowany. Bez ich odwagi nie byłoby Sierpnia, Solidarności, wolnej Polski. Nie byłoby też tożsamości Świdnika, z której jesteśmy tak dumni. Za to chciałbym uczestnikom lipcowych wydarzeń podziękować. Jesteśmy wspólnotą, która pamięta tamte wydarzenia i bohaterów tamtych czasów - powiedział Artur Soboń, poseł na sejm RP, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Częścią świdnickich uroczystości rocznicowych było również posiedzenie Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność. Stało się okazją do uhonorowania Krzyżami Przyrzeczenia 24 członków podziemnej Solidarności, na pamiątkę tajnej przysięgi złożonej w 1983 roku, w lubelskim kościele Kapucynów na Poczekajce przez 200 pracowników WSK.

W ramach świętowania najmłodsi i starsi bawili się na festynie rodzinnym. Czekało na nich mnóstwo atrakcji, między innymi: dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, wspólne grillowanie, występy zespołów artystycznych i potańcówka przy dźwiękach kapel.

Najczęściej czytane