• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
poniedziałek, 10 czerwiec 2019 13:10

Rewolucja na skwerze

Napisał 

Jest tor do trialu rowerowego, plac zabaw i skate park. Jeszcze w tym roku ten ostatni ustąpi miejsca pumtrackowi, dodatkowo na skwerze między ul. Piłsudskiego i al. Lotników Polskich pojawi się plac zabaw przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych i wybieg dla czworono­gów.

Zielony zakątek przy al. Lotników Polskich już od dawna tętni życiem. Jest miejscem, gdzie odbywają się zawody w cyklotrialu. Odwiedza­ją go również dzieci, które chętnie spędzają czas z placu zabaw. Stary skate park nadal budzi zaintereso­wanie wśród młodzieży, która ostat­nio korzysta także z trenażera do nauki jazdy na monocyklu.

Już niedługo zielony skwer czekają poważne zmiany. Znikną z niego metalowe elementy przeznaczone do jazdy na deskorolkach i rolkach. Ustąpią miejsc pumptrackowi, czy­li torom dla rowerów, ale również rolkarzy. Umożliwia on jazdę bez używania pedałów. Wszystko dzię­ki specjalnie wyprofilowanej na­wierzchni. Wykonawca, wartej 430 tys. zł, inwestycji już został wybrany. Plac rowerowych zabaw ma mieć kształt pofałdowanej pętli. Nowa in­westycja zajmie powierzchnię oko­ło 1 tys. mkw. Długość toru, z któ­rego skorzystają również rolkarze, wrotkarze czy osoby jeżdżące na deskorolkach ma być nie mniejsza niż 160 metrów. Szerokość drogi dla rowerzystów i innych użytkowni­ków obiektu ma wynosić około 1,7 metra. Przedstawiciele ratusza za­kładają, że rowerzyści skorzystają z pumptracku jeszcze w tym sezonie.

Na zielonej działce powstanie tak­że nowy plac zabaw. Będzie zloka­lizowany bliżej Przedszkola nr 4. Inwestycja będzie wyjątkowa, bo skorzystają z niej również dzieci niepełnosprawne. Nowe miejsce rekreacji będzie w pełni bezpiecz­ne, dzięki nawierzchni syntetycznej. Do dyspozycji dzieci będą: zabawka „głuchy telefon”, huśtawka z gondo­lą i wahadłowa oraz karuzela. Wyko­nawca zadba też o otoczenie placu.

Ostatnim elementem, który pojawi się na skwerze jeszcze w tym roku będzie ogrodzony plac, przeznaczo­ny dla psów. Jego budowa będzie kosztowała około 45 tys. zł.

– Wybieg zostanie zlokalizowany na terenie zielonym przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego. Będzie miał około 500 mkw. powierzchni – mówi Ka­rol Łukasik z Urzędu Miasta. – Park zostanie ogrodzony. Na jego terenie znajdą się ławki, kosze na śmieci i psie odchody, tablica z regulami­nem oraz urządzenia do zabawy dla czworonogów.

Właściciele psów będą mogli ze swoimi pupilami skorzystać m.in.: ze slalomu, małych ramp i drążków do przeskoków.

Najczęściej czytane