• Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
piątek, 07 czerwiec 2019 12:28

Świdniczanie stworzyli baśń

Napisała 

Porankiem z książką rozpoczęli dzień młodzi świdniczanie. Pretekstem do odwiedzenia „Zaułku poetów” przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej i Przedszkolu nr 6, było spotkanie z Arturem Jasińskim. Świdniczanin dziś świętował premierę „Baśni o dębowym sercu”.

Artysta, grający na co dzień na perkusji w zespołach DeGree i Acute Mind, po raz pierwszy napisał utwór dla dzieci.

- Kiedy urodziły się moje dzieci - Alicja i Adaś pomyślałem, że spróbuję napisać coś dla najmłodszych. Długo nie mogłem wpaść na właściwy temat. Pewnego razu, kiedy odbierałem Alicję ze szkoły wymyśliłem, że książka powinna opowiadać o drzewie. W ciągu kilku minut stworzyłem zarys całej historii. Wróciłem do domu i zacząłem pisać.

Napisanie książki zajęło autorowi pięć dni. Kiedy powstała, przyszła pora na jej zilustrowanie, czym zajął się Paweł Kasperek. Przed twórcą świdnickich murali stanęło wyzwanie powołania do życia baśniowych postaci.

- Żeby narysować smoka, musiałem znać tekst. Wiedzieć, jak wygląda, czy ma łuski i że jest zielonego koloru. Starałem się przekazać w formie obrazu to, co przeczytałem - opowiedział Paweł.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć, jak świdniczanin pracuje nad rysunkami. Na ich oczach stworzył podobiznę Antka, bohatera „Baśni o dębowym sercu”. Młodzi czytelnicy jako pierwsi usłyszeli też historię odważnego chłopca. Fragment książki przeczytał dla nich Artur Jasiński. Dowiedzieli się też, że autor ma w planach napisanie kolejnego utworu.

Osoby, którym dziś nie udało się wziąć udziału spotkaniu, będą miały szansę w przyszłym tygodniu. 13 czerwca, o godzinie 17.00 artyści znów zagoszczą w „Zaułku poetów”. Książka jest już dostępna w bibliotece głównej i księgarni „Libro”. Można ją także zamówić w sklepach internetowych.

Patronat honorowy nad baśnią objął burmistrz Waldemar Jakson.

Najczęściej czytane