• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
czwartek, 23 maj 2019 10:11

Plac w rękach mieszkańców

Napisał 

Trwająca ponad rok inwestycja właśnie się zakończyła. Na początku tygodnia urzędnicy odebrali plac Konstytucji 3 maja. Wczoraj zostało zdemontowane ogrodzenie i teren przejęli świdniczanie.

Wykonawca zgłosił oddanie inwestycji na poniedziałek 20 maja. Dokumentacji i przedsięwzięciu, na miejscu, przyjrzeli się pracownicy Urzędu Miasta. Zdecydowali się przyjąć przebudowany plac, choć z niewielkimi uwagami.

- Mówimy o kilku drobiazgach, które zostaną poprawione już po udostępnieniu odnowionego placu mieszkańcom - mówił tuż po odbiorze inwestycji Marcin Dmowski, zastępca burmistrza i dodawał: - Zapraszamy wszystkich świdniczan na plac. Pierwszym dużym wydarzeniem będą dzisiejsze Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Natomiast już 31 maja zapraszamy na Ekotarg, który również odbędzie się w tym miejscu.

- Zależy nam, żeby plac oprócz pełnienia funkcji reprezentacyjnych, stał się miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i to w różnym wieku - dodaje burmistrz Waldemar Jakson.

Przebudowa obiektu ruszyła w minionym roku. Została na nim wymieniona nawierzchnia, usunięto również murki i bariery architektoniczne, urządzono amfiteatr, fontannę i oczko wodne z wieżą zegarową. Mieszkańcy mają do dyspozycji drewniane ławki i podesty. Zamontowano nowe oświetlenie. Zasadzono również drzewa, kwiaty i urządzono trawniki. Rośliny mają być nawadniane deszczówką, która jest gromadzona w specjalnym zbiorniku umieszczonym pod płytą placu.

W tzw. międzyczasie miejskim urzędnikom udało się zdobyć dofinansowanie unijne do potężnej inwestycji. Świdnicki projekt dotyczący rewitalizacji znalazł się na piątym miejscu na liście przedsięwzięć przeznaczonych do dofinansowania. Kosz przebudowy został ustalony na 10,2 mln zł. 8,2 mln zł pochodzi z unijnej dotacji.

Najczęściej czytane