• Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
środa, 08 maj 2019 14:15

Air Festival odsłania karty

Napisał 
Air Festival odsłania karty fot. Cellfast Flying Team

Więcej pokazów wojskowych i z efektami pirotechnicznymi, nowe lotnicze gwiazdy i piloci, którzy zachwycali w pierwszej edycji wydarzenia. Organizatorzy Świdnik Air Festival właśnie ujawnili program czerwcowych pokazów. Już od dzisiaj można także kupować bilety na lotniczą imprezę.

Pierwsza edycja imprezy zgromadziła ok. 50 tys. widzów. Na pokazy przyjechali nie tylko mieszkańcy Lubelszczyzny, ale również goście z odległych zakątków kraju.

- Liczymy, że powtórzymy wynik z ubiegłego roku. Mamy dla publiczności bardzo ciekawy program, pełen lotniczych gwiazd - mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Dwudniowe pokazy odbędą się 8 i 9 czerwca na cywilnym lotnisku trawiastym.

- Świdnik to miasto, które wyrosło z tradycji lotniczych. Naszymi mieszkańcami byli słynni piloci, konstruktorzy, inżynierowie. Jeszcze przed II wojną światową szkolili się tu lotnicy. Od ponad 60 lat właśnie w Świdniku buduje się samoloty i śmigłowce. Takich tradycji może nam pozazdrościć wiele miast. Natomiast nam zależy, żeby o naszej lotniczej historii opowiadać w sposób ciekawy i nowoczesny. Dlatego po raz drugi organizujemy Świdnik Air Festival i zapraszamy do siebie podniebnych akrobatów - mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. - Cieszymy się również z zaangażowania współorganizatorów i partnerów. Wśród nich jest PZL-Świdnik, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Navcom Systems i wiele innych firm również z branży lotniczej i okołolotniczej. Dla nas to świetny przykład na przedsięwzięcie, które nie tylko jest dobrą promocją miasta i Lubelszczyzny, ale również jest wydarzeniem biznesowym, dającym możliwość zaprezentowania firm i nawiązania kontaktów.

Organizatorzy już od kilku tygodni ujawniali gwiazdy imprezy. Dzisiaj podali pełną listę uczestników pokazów dynamicznych.

- Zależało nam na wzmocnieniu tych bloków, które zeszłorocznej publiczności podobały się najbardziej. Dlatego skupiliśmy się na pokazach dzienno-nocnych - mówi Robert Zawada, który wspólnie z Mariuszem Szymlą odpowiada za przygotowanie programu wydarzenia.

W bloku dziennym widzowie mogą liczyć na prawdziwych mistrzów. Wśród nich znajdą się m. in., Łukasz Czepiela, mistrz świata w klasie challenger, Artur Kielak, wielokrotny reprezentant Polski na akrobacyjnych Mistrzostwach Świata oraz Maria Muś, członkini śmigłowcowej kadry Polski. W pokazach dynamicznych będzie można zobaczyć również niezwykłe, historyczne statki powietrzne. Wśród nich znajdą się choćby Boeing Stearman, Stinson 108, trzy samoloty Piper Cub, Yak 3 czy trzy maszyny spod znaku Latającego Muzeum - Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230 i DHC-1 Chipmunk.

Świdnik odwiedzą również doskonałe zespoły akrobacyjne. Wśród nich znajdą się Celfast Flying Team czy Grupa Akrobacyjna Firebirds. Natomiast na blok nocny złożą się pokazy doskonale przyjętego w ubiegłym roku Marka Choima, brytyjskiego zespołu Airborn Pirotechnics i The Flying Dragons.

W tym roku będzie również więcej podniebnych pokazów w wykonaniu pilotów wojskowych.

- Przylecą do nas Biało-Czerwone Iskry i Su 22. Przydzielono nam również myśliwiec Mig-29. Mamy nadzieję, że do tego czasu zostaną wznowione loty tych samolotów - tłumaczy Robert Zawada.

Na tym jednak nie koniec.

- Chcemy, żeby pokazy były prawdziwym lotniczym świętem i widowiskiem. Stąd również udział skoczków spadochronowych, którzy otworzą festiwal czy balonów ogrzewanych gorącym powietrzem - wymienia Adam Żurek. - Świdnik to też oczywiście śmigłowce. Takich statków powietrznych nie może zabraknąć podczas festiwalu. W pokazach dynamicznych będzie można zobaczyć Robinsona R44, ale również wyprodukowane u nas SW-4 i Mi-2.

Współorganizatorem Świdnik Air Festival jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Jej studenci i instruktorzy wezmą udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu wydarzenia, zaprezentują się również podczas pokazów dynamicznych.

- Uczelnia pokaże w powietrzu możliwości śmigłowca Robinson R44 oraz nasz najnowszy nabytek. Będą to samoloty AT3 polskiej produkcji, które służą do szkolenia studentów specjalności pilotaż samolotowy - mówił Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie.

Podczas wydarzenia publiczność będzie mogła oglądać samoloty i sprzęt wojskowy także na wystawie statycznej. Dopełnieniem tegorocznej edycji Świdnik Air Festival będą również koncerty gwiazd polskiej sceny. Zaplanowano je na niedzielę. Od godziny 18.00 zagrają Organek, Ania Dąbrowska i Enej.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie Świdnik Air Festival.

Bilety już od dziś!

Na miesiąc przed otwarciem Świdnik Air Festiwal wystartowała także sprzedaż biletów. Są dostępne stacjonarnie oraz przez internet.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, bilety można kupić przez stronę internetową Świdnik Air Festival i serwis biletyna.pl. Oczywiście będzie się w nie można również zaopatrzyć na miejscu, w kasie kina LOT (al. Lotników Polskich 24) - informuje Adam Żurek, dyrektor świdnickiego MOK.

Wejściówki będzie można też kupić podczas obu dni wydarzenia. W tym roku bilety normalne na jeden dzień będą kosztowały 20 zł. Za ulgowe zapłacimy 10 zł.  Mogą z nich skorzystać uczniowie i studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz świdnickich kart „Rodzina 3+” i „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”.

Na pokazy wejdą bezpłatnie: dzieci do 7 roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Najczęściej czytane