• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 07 maj 2019 09:48

Autobusy w konsultacjach

Napisał 

Świdnickie władze konsultują zmiany dotyczące kursowania dwóch dziennych połączeń z Lublinem. Rozważają nawet stworzenie z nich jednej linii, która będzie docierać do osiedli położonych na obrzeżach miasta. Zmiany nie obejmą autobusów z numerem 55.

Impulsem do dyskusji była analiza przeprowadzona przez Zarząd Transportu Miejskiego. Ankieterzy sprawdzali, jak dużo osób korzysta z autobusów i jakie linie są najpopularniejsze. Bezsprzecznie wygrały pojazdy z numerem 55. Okazało się, że korzysta z nich około 25 tys. pasażerów miesięcznie. Co za tym idzie, z miejskiego budżetu trzeba do jej kursów dokładać najmniej.

Gorzej wypadła linia 5, kursująca z Mełgwi przez lotnisko, Świdnik, Zadębie do Bramy Krakowskiej w Lublinie. Okazało się, że autobusy korzysta miesięcznie około 8750 pasażerów. Podróżni najrzadziej wybierali linię numer 35, kursującą przez ul. Wyszyńskiego (przy cmentarzu) do lubelskiej dzielnicy Felin.

Przedstawiciele władz miejskich zdecydowali więc o pozostawieniu w niezmienionym przebiegu linii 55. Natomiast dalszej analizie zostały poddane kursy autobusów z numerami 5 i 35. Pojawił się pomysł stworzenia z dwóch połączeń jednego i zmienienia mu trasy.

- Zależy nam, żeby planowane rozwiązanie umożliwiło korzystanie z komunikacji miejskiej również osobom zamieszkałym przy ul. Okulickiego czy Niepodległości. Dodatkowo chcemy, żeby autobusy jeździły też na Adampol. Takiego rozwiązania dotąd nie było, natomiast jest ono bardzo potrzebne - mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Dodatkowo nowa linia miałaby również dojeżdżać do cmentarza. Przedstawiciele świdnickich władz swoje pomysły postanowili skonsultować również z mieszkańcami Świdnika. Jedną z opinii przedstawili twórcy profilu na FB „Chcemy MPK Lublin - Świdnik”. Na tym jednak nie koniec.

- O opinię poprosiliśmy również Świdnicką Radę Seniorów. Do konsultacji chcemy zaprosić także Młodzieżową Radę Miasta i wszystkie środowiska, które chcą się włączyć do dyskusji - tłumaczy Marcin Dmowski.

Przedstawiciele ratusza planują również spotkanie z Zarządem Transportu Miejskiego. Jednym z tematów będzie możliwość wydłużenia trasy linii 35 do dworca PKP, natomiast linii 5 do ronda Honorowych Krwiodawców u zbiegu ul. Racławickiej, Sikorskiego, Al. Kraśnickich i al. Warszawskiej. W maju ma odbyć się także przejazd techniczny ulicami Świdnika. Da on odpowiedź na pytanie, którymi nowymi ulicami będą mogły pojechać autobusy miejskie.

Najczęściej czytane