• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 13 marzec 2019 12:39

Młodzi zawojowali scenę

Napisała 

Wczoraj, w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się XVI Przegląd Spektakli Profilaktycznych, organizowany przez Miejskie Centrum Profilaktyki (ZOBACZ: Święto teatru (foto)). Przed publicznością wystąpiło dwanaście amatorskich grup teatralnych ze Świdnika, a także goście z Lublina. Dziś dowiedzieliśmy się jak sceniczne popisy młodych aktorów oceniła Rada Konsultantów.

Jej skład nie zmienia się od lat. W tym roku, podobnie jak podczas poprzednich edycji, w radzie znaleźli się: Michał Stanowski, Barbara Kasprzak oraz Katarzyna Marjasiewicz. Przez ostatnie miesiące służyli teatrom wiedzą, dobrą radą i doświadczeniem. Podczas uroczystego zakończenia zdradzili, co wzruszyło ich podczas przeglądu.

- Jesteśmy pod wrażeniem. Zarówno ja, jak i moje koleżanki uczestniczymy w wielu festiwalach i oglądamy różne widowiska. Bardzo często się podczas nich denerwujemy, bo tyle razy mówimy, że trzeba nad czymś popracować, ale nie widzimy efektów. Ten przegląd udowodnił, że teatry w Świdniku rozwijają się. Bycie tu z wami było dla nas radością, a nie męczeniem się i zapisywaniem miliona błędów. Wczoraj miałem szansę przeżywać razem z wami i otrzymać od was wiele dobrego, za co osobiście bardzo dziękuję - powiedział Michał Stanowski, przewodniczący Rady Konsultantów.

Jurorzy wyróżnili: Teatr „Promyczki” z Przedszkola nr 6 - za spójność teatralnych środków wyrazu - scenografii, muzyki, choreografii oraz adaptację scenariusza w spektaklu „Królowa Śniegu”; Teatr „Za Piątą Górą” z P nr 5 - za prezentację na scenie polskiej legendy, walory sceniczne i sprawne operowanie przestrzenią sceniczną w „Legendzie o Wandzie, co Niemca nie chciała”; Teatr  „Plastusie” z P nr 7 - za sprawne operowanie przestrzenią sceniczną w spektaklu „Śnieżka i przyjaciele”; Teatr „Stonoga” z MOK - za zabawę teatralną, autorski scenariusz i humor w przedstawieniu „Po drugiej stronie”; Teatr „Chochliki” ze Szkoły podstawowej nr 3 - za pełne humoru, dziecięcej swobody i radości widowisko „Zemsta magika”; Teatr „Wysokie Loty” z SP nr 5 - za scenariusz i teatralne pomysły, elementy improwizacji i swobodę gry aktorskiej w spektaklu „Czerwony Kapturek”; Teatr „Puk-Puk” - grupa młodsza z MOK - za pełne humoru, dynamiczne i teatralne widowisko, oprawę muzyczną z wykorzystaniem żywego śpiewu oraz dobrą grę aktorską w „Baśni o Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce”; Teatr „Aplaus” z MCP - za dojrzały, pełen emocji, poruszający spektakl pt. „Bagaż” oraz dotknięcie ważnych i aktualnych problemów młodych ludzi; Teatr „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI w Świdniku - za świadomą, dojrzałą grę sceniczną, prawdziwy, szczery i teatralny przekaz ważnych treści w widowisku „Dotyk”; Teatr „Na Skrzydłach” z SP nr 5 - za pełną emocji i wrażliwości opowieść o ważnym problemie w przedstawieniu „Ja-mój brat-moja siostra”; Teatr „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Świdniku - za czystą formę, dynamiczne tempo, humor i umiejętne połączenie nastrojów w spektaklu „Zdrowie młodej pary”; Teatr „Puk-Puk” - grupa starsza - za dojrzałe, profesjonalne i pełne poezji widowisko teatralne „Łódeczka” oraz współpracę aktorów na scenie; Teatr „Akademia Artystyczna” - za przybliżenie rytmów afrykańskich w obrazku scenicznym, połączonym z żywym śpiewem i muzyką w występie towarzyszącym „Rytmy Shiko”.

Nagrodzili także młodych aktorów: Alicję Jasińską, Zuzię Bąkowską, Maresz Miciułę, Sebastiana Golika, Zosię Gołaj, Bartosza Apanasienko, Jagodę Żurek oraz Maję Białą.

Najczęściej czytane