• Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
poniedziałek, 11 marzec 2019 08:40

Odblaski są na topie

Napisane przez 

Element odblaskowy to gadżet, który może uratować życie. Obowiązek noszenia odblasków po zmroku ma każdy pieszy bez względu na wiek. Warto sobie uświadomić w jakim stopniu jesteśmy widziani na drodze, przez kierujących autem.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce jesienią i zimą.

 - Nie zmienia to faktu, że o bezpieczeństwo trzeba dbać zawsze, o każdej porze roku - mówi st. asp. Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku. -  Człowiek ubrany w ciemny strój, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Dla porównania, ta sama osoba, mająca na sobie odblask, staje się widoczna już z odległości 150 metrów.

Nieświadomość tej różnicy powoduje bezpośrednie zagrożenie. W takiej sytuacji kierowca nie ma możliwości odpowiednio zareagować na postać, która nagle pojawiała się przed maską samochodu.

- Niewłaściwe korzystanie z drogi i wymuszanie zatrzymania auta przez pieszych jest częstym zjawiskiem. Osoba idąca może dostrzec nadjeżdżający samochód z daleka za sprawą świateł, ale kierowca nie jest w stanie zobaczyć człowieka z takiej samej odległości - dodaje M. Szczepanowska.

Policja przypomina, że jeśli poruszamy się poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodnika i odpowiedniego oświetlenia drogi, powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Warto umieścić odblask w widocznym miejscu, na wysokości kolan, dłoni, w okolicach klatki piersiowej czy też pleców. Można nosić odbijającą światło smycz, opaskę, zawieszkę albo kamizelkę. Przyczepić je do ubrań lub rzeczy np. plecaków albo rowerów. Nowoczesnym rozwiązaniem są też nakładki na buty z diodami LED. Dostępne są również obroże odblaskowe i zawieszki LED-owe dla czworonogów.

 - Niech noszenie odblasków stanie się modne, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci - apeluje policjantka.

mn

Najczęściej czytane