• Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
niedziela, 10 marzec 2019 07:00

Strażnicy na podglądzie

Napisał 

Najprawdopodobniej już od poniedziałku interwencje Straży Miejskiej będą nagrywane. Patrole zostaną wyposażone w niewielkie kamery. Dzięki temu bez trudu uda się wyjaśnić sporne sytuacje. Rozwiązanie jest nowością na Lubelszczyźnie.

Niewielkie kamery już trafiły do świdnickiej Straży Miejskiej. W tej chwili na końcowym etapie jest przygotowywanie wszystkich dokumentów dotyczących choćby ochrony danych osobowych.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od poniedziałku nasi strażnicy zostaną wyposażeni w kamery - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Urządzenie przypięte do munduru będzie nosił dowódca patrolu. Kamera nie będzie stale włączona. Mundurowi skorzystają z niej w zależności od sytuacji.

- Nagrania będą miały szczególne znaczenie przede wszystkim przy zabezpieczeniu imprez masowych, ale również pozwolą nam na szybkie rozwiązywanie spornych sytuacji czy rozpatrywanie skarg - wymienia J. Wójtowicz.

Strażnicy każdorazowo będą informować, że interwencja jest nagrywana.

- Mamy taki obowiązek, natomiast nie oznacza to, że ktoś się może nie zgodzić na użycie kamery - tłumaczy J. Wójtowicz. - Nagranie zostanie zabezpieczone i nie będzie go można usunąć na bieżąco, ani po zgraniu z urządzenia rejestrującego na dysk.

Jak tłumaczy szef świdnickich strażników, obecnie z kamer podczas interwencji korzysta tylko Straż Miejska w Warszawie. Takie rozwiązanie testują także policjanci.

Dlaczego akurat świdniccy mundurowi zdecydowali się na jego wprowadzenie?

- Koszt zakupu urządzeń był niewielki, bo też nie jesteśmy dużą jednostką. Natomiast nagrania przydadzą się w wielu sytuacjach. Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych to jedna z możliwości. Film z kamery będzie brany pod uwagę również jako materiał dowodowy w prowadzonych przez nas sprawach - dodaje J. Wójtowicz..

Najczęściej czytane