• Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
piątek, 01 luty 2019 15:22

W 7 dni dookoła świata

Napisała 

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 zmienił się ostatnio w centrum świata. Wszystko za sprawą czwórki wolontariuszy z Brazylii, Chin, Indii oraz Kolumbii, którzy dzięki organizacji AIESEC odwiedzili placówkę.

- Wizyta trwała tydzień, ale żeby ją zorganizować, trzeba było działać dużo wcześniej. Udało nam się wypracować model współpracy z organizacją, który pozwala na to, aby nasi goście mieli odpowiednie warunki i żeby ten czas, który u nas spędzają, był intensywny - mówi Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1.

Podczas kilkudniowego pobytu studenci z zagranicy mieli okazję poznać lotnicze miasto i Lubelszczyznę, spróbować polskich dań i zaznajomić się z naszą kulturą. Natomiast dla młodzieży ze Świdnika była to szansa na podszlifowanie języka angielskiego.

- To spotkanie pozwoliło im przełamać barierę. Przestali bać się rozmawiać w obcym języku. W projekcie biorą udział zarówno licealiści, jak i dzieci ze szkoły podstawowej. Najmłodsi słyszą, jak ich starsi koledzy mówią i zaczynają rozumieć, że tę umiejętność da się wypracować. Stają się śmielsi, bardziej otwarci. Licealiści są dla nich wzorem, dużo od nich czerpią. To bardzo cenne - tłumaczy wicedyrektor ZSO nr 1 i dodaje: - Nie udałoby się to, gdyby nie świetna współpraca pomiędzy nauczycielami z liceum i podstawówki a koordynatorkami Jadwigą Kopniak oraz Moniką Dziewą, które także uczą w naszym zespole.

W spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi uczestniczyła także młodzież z innych szkół.

- Blisko z nimi współpracujemy. Bierzemy udział w ich projektach i wydarzeniach. A gdy dzieje się coś u nas, zapraszamy ich uczniów - opowiada M. Skwarczyńska-Zuch.

Dziś odbyło się podsumowanie całej wizyty. Studenci przygotowali dla uczniów quiz na temat krajów, z których pochodzą. Młodzież musiała odpowiedzieć na pytania, między innymi o to, gdzie leżą Chiny albo jakie kolory ma flaga Brazylii. Świdniczanie także sprawdzili, czego dowiedzieli się ich koledzy z zagranicy. Pytali, m. in. o nazwiska słynnych Polaków oraz stolicę naszego kraju. Zaś najmłodsi przygotowali piosenkę po angielsku.

A jak wolontariuszom podobało się w Polsce? Byli zachwyceni pogodą. Chwalili też jedzenie oraz to, jak organizowane są lekcje. Zgodnie stwierdzili, że w przyszłości chętnie ponownie odwiedzą nasz kraj.

Najczęściej czytane