• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
wtorek, 18 grudzień 2018 15:06

Fatalny stan powietrza!

Napisała 

Od ponad doby w Świdniku utrzymuje się bardzo wysoki poziom pyłów w powietrzu. Straż miejska apeluje, żeby zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci nie wychodziły na zewnątrz.

- W tym roku tak źle jeszcze nie było - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej. - Z danych zebranych z całej doby wynika bardzo wyraźnie, że przekroczono dopuszczalne normy pyłów w powietrzu.

W przypadku pyłów drobnych PM 10, norma to 50 µg/m3 w skali doby. W czasie ostatnich 24 godzin zanieczyszczenie w Świdniku sięgnęło 160 µg/m3.

- Taka wartość oznacza bardzo zły stan powietrza, który może zagrażać zdrowiu człowieka - tłumaczy J. Wójtowicz.

Równie źle wygląda zanieczyszczenie pyłami drobnymi PM 2,5. Największą emisję tego typu substancji powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych. Średnia z ostatniej doby dla Świdnika wynosi 110 µg/m3. Natomiast norma dopuszczalna to 25 µg/m3.

- Apelujemy o maksymalne ograniczenie przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych i chorych - mówi J. Wójtowicz. - Sytuacja jest bardzo poważna, tym bardziej, że w najbliższym czasie nie zapowiada się zmiana pogody.

Strażnicy miejscy cały czas patrolują miasto ekopatrolem.

- Najgorzej jest na terenie osiedli domków jednorodzinnych. W niektórych miejscach poziom pyłów sięga nawet 300 - 400 µg/m3, a to już jest zanieczyszczenie zagrażające życiu. Apelujemy również do osób, które mają taką możliwość, o nie rozpalanie w piecach węglem - dodaje komendant Straży Miejskiej.

W tej chwili na terenie Świdnika działają dwie stacje pomiaru powietrza. Ich wskazania można śledzić na stronie internetowej Straży Miejskiej, w zakładce ochrona środowiska.

Najczęściej czytane