• rodzinka
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
piątek, 30 listopad 2018 11:22

Z przemytu-dla potrzebujących

Napisała 
Z przemytu-dla potrzebujących fot. www.facebook.com/sluzbacelna

Miały trafić do sprzedaży, otrzymali je podopieczni świdnickiego Domu Pomocy Społecznej i lubelskich placówek. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie przekazała ponad 350 kurtek i bezrękawników, które próbowano przewieźć z Niemiec na Ukrainę.

Na odzież trafili celnicy z oddziału w Tomaszowie Lubelskim. Podczas kontroli ich uwagę zwróciła niska cena podana na fakturach. Zauważyli również, że ubrania nie zostały spakowane w oddzielne opakowania, co mogło sugerować, że wbrew opisom na metkach, nie są oryginalne. Okazało się, że zamieszczony na nich znak Thinsulate, którego właścicielem jest spółka 3M Company, znalazł się tam bezprawnie. Pełnomocnik firmy potwierdził, że kurtki i bezrękawniki są podrobione.

Spółka wyraziła zgodę na przekazanie odzieży potrzebującym. Warunkiem było jednak usunięcie oznaczeń zawierających zastrzeżony znak towarowy. Tym sposobem ubrania trafiły do świdnickiego Domu Pomocy Społecznej, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim oraz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Zarząd Okręgowy w Lublinie.

- Przeczytałem w gazecie, że Izba może przekazać kurtki i bezrękawniki, więc postanowiłem wysłać pismo w tej sprawie. Ponieważ spółka 3M zgodziła się na oddanie ubrań, byliśmy zwolnieni z opłaty celnej. Musieliśmy tylko zapłacić podatek VAT - mówi Aleksander Piechnik, dyrektor DPS w Świdniku.

Świdnicka placówka otrzymała w sumie 71 męskich kurtek i 66 bezrękawników. Za symboliczną opłatą trafiły do ponad stu osób. To pierwszy raz, kiedy DPS korzysta z takiej formy pomocy. Firmy, których produkty zostały podrobione i zatrzymane, nie zawsze zgadzają się bowiem na podarowanie towaru potrzebującym.

Każdy z nas może wesprzeć działalność DPS, przekazując żywność, książki czy środki czystości. Wśród dotychczasowych darczyńców znajdują się świdnickie i lubelskie przedsiębiorstwa, ale też osoby prywatne.

Najczęściej czytane