• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
czwartek, 08 listopad 2018 08:51

O schizofrenii bez stereotypów

Napisane przez 

Chorzy psychicznie są najczęściej spychani przez społeczeństwo na margines życia. Aby zapobiec ich stygmatyzacji i dostarczyć rzetelną wiedzę na temat schorzenia, Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II” zaprosił na kolejną edycję spotkania „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”. W programie wydarzenia znalazły się wykład lekarza psychiatry i wystąpienia psychologa. Nie zabrakło też części artystycznej, przygotowanej przez ŚDS Lublin „Akademia Artystyczna", ŚDS PSONI Świdnik „Pasjonaci", uczestników POW „Stacja Świdnik II" oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, którzy przeprowadzili również quiz wiedzy na temat profilaktyki zdrowia psychicznego.

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się zmienionym, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Występuje na całym świecie, bez względu na płeć, rasę i religię. Choruje na nią aż 50 milionów ludzi.

- Rozmawiamy dziś o schizofrenii jako o normalnej chorobie - powiedział dr n. med. Gustaw Kozak. - Nic przed nią nie chroni. Każdego z nas może spotkać. Generalnie jedna na sto osób ma dużą szansę zachorować. Głównie dotyka młodzież, która znajduje się w okresie życia mocno obciążonym emocjami. Łatwiej walczyć z jej formą urojeniową. Trudniej leczy się osoby ze schizofrenią, które stopniowo wycofują się z życia. Najważniejsze jest zachęcanie chorego do aktywności przy jednoczesnym stosowaniu leków. A te są coraz bezpieczniejsze, wygodniejsze w podawaniu i skuteczniejsze.

- Program skierowany do osób cierpiących na schizofrenię jest realizowany w całej Polsce od 2000 roku, swoje początki ma w Madrycie. Dzisiejsze spotkanie to nie jedyna forma naszych działań poświęconych profilaktyce zdrowia psychicznego. W tym roku organizowaliśmy również VI Uliczny Happening Poświęcony Profilaktyce Zdrowia Psychicznego. Do ośrodka uczęszcza 38 osób. Frekwencja jest dosyć duża, uczestnicy uzyskują wsparcie terapeutów, pracownika socjalnego, psychologa. Gdy nasi podopieczni czują się pewniej, odchodzą od nas podejmując prace zawodową, wracając do życia społecznego. Jednak wciąż podkreślają, że nasz ośrodek to ich drugi dom - powiedziała Urszula Flor, kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Stacja Świdnik II”. - Dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie w kampanię oraz wzajemne zrozumienie przy współtworzeniu spotkania na rzecz ,,Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi".        

słs

Najczęściej czytane