• Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
środa, 07 listopad 2018 11:59

Dla Niepodległej (program)

Napisała 

Choć do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostało jeszcze kilka dni, w naszym mieście rozpoczęły się już uroczyste obchody. Zainaugurował je koncert dla najmłodszych pt. „Kto ty jesteś - Polak mały”, który odbył się dziś przed południem.

Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” oraz artyści z Teatru Muzycznego w Lublinie. Zgromadzona na wydarzeniu publiczność obejrzała pokaz tańców narodowych, wysłuchała ciekawostek o historii naszego kraju oraz patriotycznych pieśni. Sama też chętnie przyłączyła się do koncertu, śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego” czy „Rotę”.

Dzisiejszy koncert to jednak nie koniec świętowania. Od piątku do 16 listopada, w holu kina Lot będziemy mogli oglądać wystawę modeli „Pod biało-czerwonym znakiem”. Natomiast w sobotę, na placu przy kościele pw. św. Kingi, zobaczymy rekonstrukcję historyczną bitwy Kawalerii Legionów Polskich z Oddziałem Kozaków Carskich, z udziałem Konnej Grupy im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Zainauguruje je msza św. za Ojczyznę w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Następnie świdniczanie przejdą ulicami miasta na plac Konstytucji 3 maja, gdzie wspólnie zaśpiewają hymn państwowy i wezmą udział w patriotycznym śpiewaniu, prowadzonym przez Chór Św. Kingi. Chętni wystartują też w Ulicznych Biegach Niepodległości. Tego samego dnia, w Spółdzielczym Domu Kultury zaplanowano spektakl muzyczno-teatralny. Na scenie wystąpią: Chór Tercja, ZTN „Ambarass”, grupa teatralna SDK, Zespół Śpiewaczy „Spokojna Przystań”, grupa wokalna SDK oraz dzieci z Przedszkola nr 7.

Wielkie świętowanie zakończymy 19. edycją Przeglądu Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się 12 listopada. Poniżej prezentujemy szczegółowy program wydarzeń:

10 listopada (plac przy kościele pw. św. Kingi)

13.00 - Potyczka Kawalerii Legionów Polskich z Oddziałem Kozaków Carskich z udziałem Konnej Grupy im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich

11 listopada

10.00 - Msza święta w intencji Ojczyzny (parafia pw. NMP Matki Kościoła)

Przemarsz na plac Konstytucji 3 maja

12.00 - Odśpiewanie hymnu państwowego – Niepodległa do hymnu

Uroczystości oficjalne

Uliczne Biegi Niepodległości

14.30 - Wspólne patriotyczne śpiewanie w ramach części artystycznej Biegów Niepodległości

16.00 - Spektakl muzyczno-teatralny (Spółdzielczy Dom Kultury)

12 listopada (sala widowiskowa Centrum Kultury)

10.00 - XIX Przegląd Piosenki Patriotycznej

9-16 listopada (hol kina „Lot”)

„Pod biało-czerwonym znakiem” – wystawa modeli na 100-lecie odzyskania niepodległości

Najczęściej czytane