• rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
wtorek, 06 listopad 2018 08:40

Filia już działa w „Jedynce”

Napisane przez 

Dla miłośników książek to na pewno radosna nowina. W poniedziałek, 5 listopada, po prawie roku przerwy, znów zaczęła funkcjonować, Filia nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. Placówka działała przez wiele lat przy Szkole Podstawowej nr 7. Obecnie jej księgozbiór znalazł schronienie w budynku dawnego Gimnazjum nr 1.

Przenosiny z „Siódemki” to wynik wprowadzenia reformy oświaty, zakładającej powrót do podstawówek ośmioletnich. Początkowo filia miała trafić do lokalu przy ulicy Hallera, gdzie odbywały się próby Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Pomieszczenia jednak nie nadawały się do użytkowania, z powodu złego stanu technicznego.

- Filia nr 4 działa w sieci miejskiej od 1994 roku – tłumaczy Joanna Swacha-Broda, p.o. dyrektora MPBP. - Jednak jej historia sięga początków miasta. Księgozbiór pochodzi z biblioteki, którą powołano w 1953 roku, a więc rok przed nadaniem praw miejskich Świdnikowi. Liczył wówczas około 300 woluminów i mieścił się 30-metrowym lokalu, przy ul Norwida. Do 1972 roku korzystać z niej mogli tylko pracownicy WSK i ich rodziny. Nie było to wielką przeszkodą, bo większość mieszkańców pracowała wtedy w wytwórni. 1 lipca 1991 roku, biblioteka zakładowa została przekazana Urzędowi Miasta i odtąd działała najpierw w sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, później - Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. W 1998 roku filia została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 7. Od zeszłego tygodnia działa przy ul. Kopernika. Jest nowoczesna i wszechstronna. Oferuje, na przykład, dostęp do katalogów i rezerwacji on-line. Prowadzi działalność oświatowo-kulturalną. Kierownikiem filii jest Elżbieta Denis, oddział dla dzieci prowadzi bibliotekarka Katarzyna Ciołek.

- Jestem absolwentką „Jedynki”. Kiedyś dużo czasu spędzałam w szkolnej bibliotece i nigdy nie sądziłam, że wrócę tu po tylu latach, jako kierownik placówki – mówi Elżbieta Denis. – Mimo, że biblioteka przez rok była zamknięta, staraliśmy się kupować nowości, które dziś już stoją na półkach i czekają na czytelników. Chcemy też udostępnić komputery. Czekamy jeszcze tylko na ich instalację. Od nowego roku chcemy też zaoferować prasę, ale liczymy, że przez dwa najbliższe miesiące nasi czytelnicy podpowiedzą nam, jakie gazety chcą czytać. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

- Przepraszamy za tak długi okres oczekiwania na otwarcie nowej placówki – dodała Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – To, że biblioteka znajduje się w nowym miejscu wynika z przyczyn niezależnych od gminy. To efekt zmiany systemu edukacji w Polsce. Jednak w nowej siedzibie też jest dużo miejsca. Wydaje się że obecna lokalizacja jest na tyle bliska poprzedniej, że nie spowoduje to utrudnień, zarówno dla pracowników biblioteki jak i czytelników. Ich dzisiejsza obecność świadczy, że nasz wysiłek nie poszedł na marne. Szukaliśmy z burmistrzem najlepszego rozwiązania i wydaje się, że je znaleźliśmy.

Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze „Jedynki”. Jej powierzchnia liczy ponad 70 mkw. (ok. 40 mkw. - oddział dla dorosłych, 30 mkw. - oddział dla dzieci). Wykorzysta też miejsce na szkolnym korytarzu, gdzie pojawi się stanowisko internetowe. Nie posiada oddzielnego wejścia. Aby dotrzeć do świątyni słowa, trzeba przejść przez główne drzwi szkoły, szatnię, a następnie skierować się na piętro.

Marek Kwieciński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i jednocześnie gospodarz obiektu, zapewnił, że spróbuje to zmienić: - Będę się starał ułatwić dostęp do biblioteki. Szkoła podlega pewnym prawom, dlatego na razie konieczne jest dojście do placówki przez szatnię. Istnieje jednak możliwość wybudowania oddzielnego wejścia, również dla niepełnosprawnych. To jednak wymaga istotnych zmian organizacyjnych oraz dodatkowych funduszy. Spróbujemy jednak ten problem jakoś rozwiązać.

Biblioteka jest czynna w poniedziałki, wtorki, środy oraz piątki, od godz. 11.00 do 18.00. W czwartki natomiast od godz. 8.00 do 15.00.

słs

Najczęściej czytane