• Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
poniedziałek, 05 listopad 2018 12:27

Fiołkowa będzie pierwsza

Napisał 

W tym tygodniu ekipy budowlane rozpoczną prace przy nowej nawierzchni na ul. Fiołkowej. Niebawem wkroczą również na sąsiednią Gospodarczą.

Oczekiwana przez mieszkańców budowa za chwilę się rozpocznie. Wykonawca prac już jest, ale zanim ruszył w teren, musiał zgłosić planowane przedsięwzięcie do Starostwa Powiatowego. W tej chwili ma już zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji na ul. Fiołkowej.

- Trwają już pomiary geodezyjne. W tym tygodniu rozpoczną się prace przygotowawcze, czyli kładzenie podbudowy pod nową nawierzchnię - wyjaśnia Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Ulica, jako pierwsza w Świdniku, zostanie wybudowana z betonu wałowanego. Inwestycja ma mieć charakter eksperymentalny. Jeśli zda egzamin, wówczas kolejne gruntowe drogi, również pokryją się taką nawierzchnią. W przypadku ul. Fiołkowej beton zostanie położony na 450 - metrowym odcinku. Koszt przedsięwzięcia to blisko 250 tys. zł. Niebawem ekipy budowlane pojawią się również na ul. Gospodarczej. Dokumentacja dotycząca tego zadania trafiła już do Starostwa Powiatowego. W tym przypadku, przedsięwzięcie jest większe, bo dotyczy 1,7 km drogi, czyli całej ul. Gospodarczej. Za położenie tam betonu wałowanego, ratusz zapłaci 850 tys. zł.

Przedstawiciele urzędu zaznaczają jednak, że eksperymentalna nawierzchnia nie jest rozwiązaniem docelowym tylko czasowym.

- Zależy nam, żeby jak najszybciej rozwiązać problemy mieszkańców tych ulic, czyli zakurzenie latem oraz błoto jesienią i na wiosnę. Nawierzchnia z wałowanego betonu umożliwi nam to. Dodatkowo, takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjne - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - W naszym mieście nowa metoda jest eksperymentalna, ale używa się jej choćby w Stanach Zjednoczonych. Jeśli się sprawdzi na dwóch pierwszych drogach, będziemy ją chcieli zastosować również na innych.

Urzędnicy tłumaczą też, że prace budowlane obejmą tylko wykonanie nawierzchni po istniejącym śladzie drogi. W obecnych planach nie ma za to budowy dodatkowej infrastruktury, czyli chodników czy oświetlenia.

Najczęściej czytane