• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
sobota, 03 listopad 2018 09:18

Ostatni tydzień na placu

Napisał 

W ciągu najbliższego tygodnia na pl. Konstytucji 3 maja wiele będzie się działo. Ogrodzenie zniknie najdalej w sobotę i wówczas świdniczanie będą mogli zobaczyć nową odsłonę centrum Świdnika. 11 listopada, na odmienionym placu odbędą się uroczystości 100 - lecia odzyskania niepodległości.

Prace na placu Konstytucji 3 maja trwają od wiosny tego roku. Ekipy budowlane nawet na moment nie opuściły centrum Świdnika, bo i zakres robót był ogromny. Wszystko rozpoczęło się od ogrodzenia całego placu i zabezpieczenia pomników i rzeźb. Kolejnym krokiem było wyburzenie nawierzchni oraz usunięcia wszelkich przeszkód architektonicznych w postaci schodów czy murków. Chwilę później plac przejęły Przedsiębiorstwo Komunalne „Pegimek” i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „PEC”. Ich zadaniem była wymiana sieci znajdujących się pod centralnym miejscem w Świdniku.

Rzeźby w nowej odsłonie

Pomnik „Ku chwale Żołnierza Polskiego” od dawna był tematem wielu dyskusji. Rzeźba miała swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy dopatrywali się w niej symboliki związanej z minionym reżimem. Nie dopatrzył się jej jednak Instytut Pamięci Narodowej, do którego przedstawiciele Urzędu Miasta zwrócili się o opinię.

- IPN nie miał żadnych zastrzeżeń. Stwierdził, że pomnik nie narusza ustawy o dekomunizacji. Natomiast zalecił niewielkie zmiany w inskrypcjach znajdujących się na Grobie Nieznanego Żołnierza - mówił Przemysław Kozień, z wydziału mienia komunalnego Urzędu Miasta.

Planowane prace zostały także uzgodnione z przedstawicielami autora rzeźby, prof. Sławomira Mieleszki. Prace obejmowały konserwację części figur i cokołu pomnika. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza została również umieszczona zmieniona inskrypcja. Jak zaznaczają urzędnicy, jej modyfikacja była niewielka i dotyczyła głównie zmiany chronologii miejsc, z których prochy zostały złożone w Grobie Nieznanego Żołnierza.

Koniec już za kilka dni

W tej chwili prace na pl. Konstytucji 3 maja weszły w ostatni etap. Pierwotnie miały zostać zakończone w październiku, już wiadomo, że trochę się przedłużą.

- Podpisaliśmy z wykonawcą aneks do umowy. Zgodnie z nim termin zakończenia inwestycji został ustalony na 10 listopada - mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta. - Przesunięcie jest niewielkie. Nic nie wskazuje, żeby ten termin miał być zagrożony.

Ostatni tydzień na placu będzie bardzo intensywny. - Nawierzchnia betonowa jest już wykonana. Pozostały prace montażowe i wykończeniowe - mówi Anna Szczęsna z wydziału inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta. - Na ten czas zostały również zaplanowane nasadzenia zieleni, drzew, wykonanie trawników, montaż drewnianych tarasów, opraw świetlnych, małej architektury, drewnianych leżaków i ławeczek.

Wykonawca zajmie się również wykończeniem niecek fontann i przeprowadzi próby ich uruchomienia. Pod koniec tygodnia, w piątek bądź w sobotę, zostanie również zdemontowane ogrodzenie placu i końcowy efekt prac będą mogli zobaczyć mieszkańcy. Natomiast 11 listopada w odnowionym centrum miasta odbędą się obchody Święta Niepodległości.

- Okazja jest wyjątkowa, dlatego cieszę się, że będziemy mogli ją uczcić już w zupełnie nowej scenerii i w ten sposób oddać plac w ręce mieszkańców - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - Mam nadzieję, że w przyszłości stanie się on miejscem, z którego świdniczanie będą dumni, i na którym z przyjemnością będą się spotykać i spędzać swój czas.

Najczęściej czytane