• Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
piątek, 02 listopad 2018 08:21

Mają własną konstytucję

Napisała 

Ma preambułę, cztery rozdziały i pięć stron. Choć wydaje się krótka, jest pełna mądrych treści, których mogłoby pozazdrościć niejedno państwo. Uczniowie klasy I A z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego napisali konstytucję, której zamierzają przestrzegać przez najbliższe lata nauki.

Jej twórcami są Jakub Adamczyk, Aleksandra Skainowska, Oliwia Smutek oraz Mateusz Kowal, których rówieśnicy wybrali na członków samorząd klasowy. Zamiast jednak pełnić funkcję przewodniczącego czy skarbnika, są odpowiednio - Kanclerzem, Premierem, Ministrem finansów oraz Sekretarzem stanu.

- Rozmawialiśmy o tym, co zrobić, aby klasa funkcjonowała sprawnie, panowała w niej miła atmosfera i żeby każdy czuł się dobrze. Postanowiliśmy ustalić różne prawa i obowiązki. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem będzie spisanie tych zasad. Wtedy padł luźny pomysł stworzenia konstytucji. Początkowo był to po prostu żart, który przerodził się w głębszą myśl. Mateusz wraz z Jakubem dzielnie spisali nasz dokument, który zakłada między innymi, że powinniśmy szanować siebie nawzajem - opowiada Aleksandra.

- Pisanie zajęło nam kilka dni. W trakcie tworzenia konstytucji podpytywaliśmy też pozostałe osoby z klasy o to, co chcieliby, aby się w niej znalazło - tłumaczą Mateusz i Jakub.

Tworząc dokument, uczniowie wzorowali się na Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stąd też uroczysta preambuła, postanowienia ogólne oraz artykuły. Od siebie dodali prawa i obowiązki uczniów klasy oraz „rządu”. Swoją pracę zaprezentowali podczas szkolnego Dnia Edukacji Narodowej.

- Nauczyciele podeszli do inicjatywy z uśmiechem. Spodobało im się, że wyszliśmy z inicjatywą i że chcieliśmy jeszcze bardziej podkreślić nasze działania - dodaje Oliwia.

Poza klasowym rządem, swoje podpisy, potwierdzające ważność konstytucji, złożyli Józef Jaśkowski, matematyk i wychowawca klasy I A oraz wicedyrektor Aneta Jagieła, która chwali ich decyzję: -  Uczę w tej klasie polskiego. Od wielu lat nie miałam klasy matematycznej, więc trochę się obawiałam, bo praca z humanistami jest nieco inna, jednak moje wątpliwości zostały szybko rozwiane. To bardzo mili i mądrzy ludzie, kreatywni, chętni do współpracy na języku polskim, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to ich wiodący przedmiot. To, że napisali konstytucję z rozwagą i z szacunkiem wobec instytucji szkoły, że zapytali, czy mogą i czy nie mam nic przeciwko, świadczy o ich rozwadze i kulturze. Widzę, że utożsamiają się ze szkołą, że stworzyli silny zespół, który jeszcze wiele zrobi. Jest koniec października, a oni już dwukrotnie byli na organizowanych przez siebie wyjściach integracyjnych z wychowawcą, co też dobrze o nich świadczy. To ciekawy zespół.

Choć konstytucja już obowiązuje, młodzież nie zaprzecza, że może wprowadzić w niej drobne poprawki i nowe rozdziały. Prawo do tego będzie miał również kolejny rząd, który zostanie wybrany w przyszłym roku szkolnym. W planach jest także stworzenie kodeksu karnego oraz innych dokumentów regulujących przepisy obowiązujące w klasie. Pomysł spodobał się również innym rówieśnikom, którzy także chcą stworzyć swój zbiór zasad i praw.

Najczęściej czytane