• Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
piątek, 12 październik 2018 08:49

Zwycięska jedenastka

Napisał 

10 października, zespół do spraw Budżetu Obywatelskiego zakończył liczenie głosów i wyłonił projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Z 27 propozycji zwycięsko wyszło 11. Pięć z nich zakłada organizację zajęć i wydarzeń, sześć to inwestycje. W sumie, podobnie jak w poprzednich edycjach, z budżetu gminy zostanie wydany na pomysły mieszkańców 1 mln zł.

- Serdecznie dziękuję zarówno wszystkim autorom projektów, jak i świdniczanom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu. Poza podstawową funkcją budżetu, jaką jest możliwość współdecydowania o rozwoju miasta, ważny jest również aspekt edukacyjny mieszkańców. Współdecydowanie o tym, na który wniosek przeznaczyć ograniczoną pulę pieniędzy pokazuje z jakimi problemami i priorytetami muszą zmagać się przez cały rok radni miejscy - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Świdniczanie, jak co roku pokazali, że chcą partycypować przy projektowaniu budżetu gminy. W głosowaniu wzięło udział 3609 osób. 1303 zdecydowały się na formę elektroniczną, a 2606 na tradycyjną, papierową. Tradycyjnie w głosowaniu przodowała płeć piękna, której reprezentantki stanowiły aż 59 proc. wszystkich głosujących. Co ciekawe, największą grupę wiekową, aż 31 procent stanowili mieszkańcy powyżej 60 roku życia. Jedynie 10 proc. to osoby w wieku poniżej 25 lat.

- Widzimy, jak kilkuletnie doświadczenie mieszkańców procentuje w jakości składanych projektów, ale również w samym głosowaniu. Da się to zauważyć chociażby przez dokładniejsze wypełnianie wniosków, kosztorysów czy też samych kart do głosowania. Mam nadzieję, że świdniczanie są tak samo zadowoleni, jak my z tegorocznej, niezwykle prostej, intuicyjnej platformy do budżetu obywatelskiego, na której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące IV edycji budżetu - tłumaczy Bartłomiej Pejo, koordynator Budżetu Obywatelskiego.

Projekty zatwierdzone do realizacji:

1. Muzyczne wieczory u Świętej Kingi, 613 głosów, wartość - 70 000 zł. Cykl darmowych koncertów znanych polskich artystów jest skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnika. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza utworów z wartościowym tekstem.

2. Pomagajka II, 575 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt specjalistyczny skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz konsultacji fizjoterapeutycznych. Jego głównym celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, środowisku rodzinnym.

3. Na dobry początek IV, 570 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt specjalistyczny, skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta w życiu codziennym poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią.

4. Mały świat II, 549 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt ma na celu objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat – borykających się z różnego rodzaju problemami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, a w szczególności z zaburzeniami mowy.

5. Plac zabaw bez barier, 465 głosów, wartość - 199 250 zł. Miejsce przystosowane do potrzeb dzieci o obniżonej sprawności ruchowej, ale też dla dzieci pełnosprawnych. Urządzenia mają być odpowiednie dla osób na wózkach inwalidzkich.

6. Strefa aktywnego seniora, 418 głosów, wartość - 50 000 zł. Montaż urządzeń do rehabilitacji dla osób w podeszłym wieku na skwerze im. Z. Gilowskiej, przy Hali Targowej, na skwerze przy fontannie, przy sądzie, na skwerze Ogród Różany i skwerze przy MOK.

7. Stworzenie placu do ćwiczeń rekreacyjnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, 393 głosy, wartość - 150 000 zł. Budowa placu z niezbędną infrastrukturą, ciągami pieszymi, urządzeniami siłowni zewnętrznej. Skierowany jest on do osób starszych z osiedla przy ul. Racławickiej.

8. Dajmy im szansę III - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, 380 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzinną, konsultacje.

9. Park rozrywki wybieg dla psów w Świdniku, 371 głosów, wartość - 46 000 zł. Utworzenie bezpiecznej przestrzeni wybiegowej dla psów o pow. ok. 500 mkw. na osiedlu Brzeziny, przy SP nr 5. W założeniu ma być ogrodzonym miejscem, gdzie psy będą mogły przebywać bez smyczy i kagańca. Wyposażenie ma stanowić m.in. tor do psich biegów, ławki dla opiekunów, kosze na psie odchody oraz podajniki z workami i szufelką a także poidła.

10. Sterylizacja/kastracja psów i kotów właścicielskich, 294 głosy, wartość - 50 000 zł. W celu zapobiegania bezdomności psów i kotów oraz ich porzucania autorzy projektu wskazują na potrzebę ograniczenia ich rozmnażania.

11. Nowa ścieżka rowerowa, 248 głosów, wartość - 95 000 zł. Łącznik ul. 3 Maja i Kościuszki - budowa, asfaltowej ścieżki rowerowej od ul. 3 Maja do ul. Kościuszki oraz poszerzenie istniejącego chodnika zlokalizowanego od północnej strony budynku 3 Maja 10.

jmr

Najczęściej czytane