• Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
środa, 10 październik 2018 09:42

Czas podsumowań i planów

Napisał 

W minioną niedzielę burmistrz Waldemar Jakson zaprosił mieszkańców i swoich sympatyków na konwencję wyborczą. Nie zabrakło podsumowań jego rządów, ale również planów na przyszłość. Podczas drugiej części wydarzenia swoich kandydatów na radnych i włodarzy gmin przedstawił również Komitet Wyborczy PiS.

- Mieszkańcy powierzyli mi bardzo zaszczytną funkcję burmistrza Świdnika. Pełnię ją z myślą o tym, żeby nasze miasto każdego dnia było piękniejsze. Chciałbym dalej kontynuować swoją misję i wykorzystywać doświadczenie w dalszej pracy dla miasta. Jest ze mną doświadczony zespół współpracowników i radnych - mówił burmistrz Waldemar Jakson podczas otwarcia konwencji.

Sukcesy i plany

Wśród wymienionych sukcesów mijającej kadencji znalazł się brak zadłużenia Świdnika, przy jednoczesnych inwestycjach.

- Prawie 100 projektów z naszego miasta, o wartości 350 mln zł, zostało dofinansowanych środkami unijnymi. Mamy wreszcie lotnisko, przy budowie którego braliśmy czynny udział. To u nas jest brama regionu do świata i to my jesteśmy tą bramą. Jeśli popatrzymy na wskaźnik dynamiki budownictwa w Świdniku, nie ma miast, poza Lublinem, które mogłyby jej dorównać - wymieniał W. Jakson. - W tej kadencji dokonaliśmy wyraźnego polepszenia infrastruktury sportowej. Przy każdej szkole jest Orlik, przebudowaliśmy stadion. Są dziesiątki miejsc rekreacyjnych na terenie miasta. Przejęliśmy też upadający Klub Sportowy „Avia”. Zrobiliśmy z niego olbrzymie centrum sportu, w którym ćwiczy teraz 750 dzieci. Wiele pochwał padło również pod adresem świdnickiej oświaty. Mamy najlepsze szkoły w województwie lubelskim i w Polsce. Dowodem na to jest uzyskanie prestiżowej nagrody Lider Edukacji 2018.

Przedstawił również założenia swojego programu wyborczego i plany na kolejną kadencję.

- W mieście zostały już rozpoczęte ogromne inwestycje. Jestem dumny ze Świdnika, bo zdołaliśmy zebrać olbrzymie środki finansowe, żeby podnieść jakość życia mieszkańców. Mamy 52 mln zł pieniędzy na wielkie centrum sportowo -rekreacyjne. Pozyskaliśmy 32 mln zł na kolektor deszczowy. Zebraliśmy 28 mln zł na rozpoczęcie budowy ul. Kusocińskiego. Mamy 11 mln zł na rewitalizację placu Konstytucji 3 maja - wymieniał W. Jakson.

W planach jest również budowa żłobka przy ul. Klonowej, właśnie trwa przebudowa oddziałów przedszkolnych przy SP nr 5. Trwają prace przygotowawcze do budowy pierwszego bloku w ramach programu „Mieszkanie plus”. W planach obecnego burmistrza jest również wykorzystanie nowych technologii do szybkiego utwardzania dróg gruntowych. W mieście pojawią się też cztery nowe zielone parki.

- Świdnik to nasza duma. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe wyrazy wsparcia. Proszę o głosy na mnie i mój komitet. Wyciągamy rękę do każdego, kto nosi Świdnik w sercu - mówił W. Jakson. Burmistrz podpisał również zobowiązania wyborcze na kolejną kadencję. Tuż po nim pod punktami programu swoje podpisy złożyli kandydaci na radnych.

Zainspirować Warszawę

Głos poparcia dla obecnego burmistrza popłynął również od wiceministra Artura Sobonia.

- Jeśli ktoś miał wątpliwości, kto jest najbardziej zaangażowany w sprawy miasta to po tym wystąpieniu nie ma wątpliwości. To jest efekt wiedzy o mieście i znajomości tych spraw, ale także tego jak głęboko Waldemar Jakson wierzy w to, że wspólnie możemy zmieniać Świdnik. Jestem dumny, że mogę być na jego konwencji. On w pierwszym rzędzie widzi człowieka. W tym jest najlepszy. Dziś mówił o liczbach, żeby pokazać skale, ale jego siłą jest to, że w pierwszej kolejności zawsze widzi obywatela, mieszkańca Świdnika, człowieka i chce jego dobra - mówił Artur Soboń i chwalił władze miasta za innowacyjne podejście do rządowych programów.

- Miasto przystępując do „Mieszkania plus” postąpiło inaczej niż inni. Nie tylko znalazło działkę, ale wykorzystało program do otwarcia tej części miasta na nowe inwestycje. Burmistrz zaczął od budowy drogi i niezbędnej infrastruktury, która pozwoli na budowę tego bloku i innych. Kiedy zobaczyłem jak postępuje Świdnik, poszedłem do premiera Mateusza Morawieckiego, poprosiłem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i do programu wspierania dróg lokalnych wpisaliśmy dodatkowy priorytet na te ulice, które prowadzą do nowych inwestycji mieszkaniowych. Właśnie dlatego, że burmistrz Jakson pokazał nam, że tak należy robić - mówił Artur Soboń.

Podczas konwencji słowa poparcia dla obecnego burmistrza Świdnika wyrazili również wiceministrowie Krzysztof Michałkiewicz, i Jarosław Stawiarski, senator Grzegorz Czelej, prof. Mieczysław Ryba, a także Andrzej Kuchta, szef NSZZ „Solidarność” w PZL - Świdnik. O dobrej współpracy z Waldemarem Jaksonem mówił również Mieczysław Majewski, prezes świdnickich zakładów lotniczych.

- Z punktu widzenia naszego przedsiębiorstwa mieliśmy lata lepsze i trudniejsze, ale zawsze mogliśmy liczyć na zrozumienie i współpracę z miastem i z burmistrzem. Stare powiedzenie głosi: „zgoda buduje”, a tu zawsze była zgoda. Chciałbym, żeby tak było nadal, dlatego popieram kandydaturę Waldemara Jaksona - mówił prezes PZL - Świdnik.

O współpracę w samorządach

Tuż po zakończeniu konwencji komitetu wyborczego obecnego burmistrza, swoją rozpoczął KW Prawo i Sprawiedliwość. O planach i szansach stojących przed samorządami w nowej kadencji mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister Pracy i Polityki Społecznej. - Jesteśmy po trzech latach rządu PiS, które zmieniły kierunek rozwoju Polski. Jesteśmy w nowym okresie, w którym staramy się budować przyszłość. Chcemy zrównoważonego rozwoju, czyli tego, co przez lata nie było realizowane. Chcemy, żeby na zmianach po 1990 roku skorzystały wszystkie miejscowości i ich mieszkańcy bez względu na poglądy czy zajęcie. Przez te trzy lata zrobiliśmy wiele, żeby owoce dobrej zmiany trafiły do wszystkich Polaków - tłumaczył K. Michałkiewicz.

Żeby jednak tak się stało, przedstawiciele PiS chcą zbudować dobrą współpracę z samorządami. Dlatego w powiecie świdnickim postanowili wystawić listy kandydatów we wszystkich gminach. Podczas konwencji oprócz kandydatów na radnych, zaprezentowali się również pretendenci do foteli wójtów i burmistrza. Z listy KW PiS o władzę w Piaskach walczy Ewa Szałachwiej. W Mełgwi pretendentką do stanowiska wójta jest Magdalena Wójcik. W Rybczewicach o mandat wójta stara się Mirosław Kwiatosz, natomiast w Trawnikach Renata Maziarz.

Media

Najczęściej czytane