• Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
wtorek, 09 październik 2018 14:16

Aleja powoli rusza

Napisał 

Pierwszym etapem inwestycji było uzyskanie zezwolenie na rozpoczęcie budowy. Teraz przyjdzie czas na wykup działek. Urzędnicy rozpoczęli już rozsyłanie zawiadomień do ich właścicieli.

Wewnętrzna obwodnica Świdnika w tej chwili istnieje tylko w formie kilku nieutwardzonych odcinków drogi. Natomiast zgodnie z planami al. NSZZ „Solidarność” ma się ciągnąć od al. Lotników Polskich aż do ul. Kusocińskiego. Jej powstanie będzie kosztować około 15 mln zł. Dwa tygodnie temu Starostwo Powiatowe wydało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Oznacza to, że aleja ma powstawać w oparciu o specustawę drogową.

- Nie mieliśmy innego wyjścia, ponieważ przedsięwzięcie będzie wchodzić na prywatne działki - wyjaśniał Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Zezwolenie ZRID dotyczy budowy pierwszego odcinka ulicy, od ronda u zbiegu ul. Jana Pawła II i al. Lotników Polskich do ul. Ks. Hryniewicza. Nowy fragment będzie miał blisko 1,3 km. długości. Żeby ulica mogła powstać, ratusz przejmie ponad 70 prywatnych działek. W tym tygodniu urzędnicy rozpoczęli rozsyłanie zawiadomień do ich właścicieli. W pismach informują również o przysługującej 5 proc. premii. Otrzymają je osoby, które zdecydują się na przekazanie swoich działek w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia.

Jak dalej będzie wyglądała procedura? - Od ogłoszenia ZRID starosta ma 30 dni na wydanie decyzji odszkodowawczej. Wcześniej powołani przez powiat rzeczoznawcy wycenią działki. Na tej podstawie miasto wykupi je od właścicieli - tłumaczył Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta.

Kolejnym etapem będzie już budowa nowej ulicy. Przedstawiciele ratusza starają się właśnie o rządową dotację na potężne przedsięwzięcie.

- Do 15 września był czas na składanie wniosków o dofinansowanie z programu przebudowy dróg lokalnych. Skorzystaliśmy z okazji i zgłosiliśmy do niego al. NSZZ „Solidarność”. Staramy się o 3 mln zł dotacji. W tej chwili czekamy na ocenę wniosków i rozstrzygnięcie konkursu - mówił Michał Piotrowicz.

Najczęściej czytane