• Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
poniedziałek, 08 październik 2018 09:31

Uczcili swój dzień

Napisane przez 

Do ostatniej chwili ważyły się losy obchodów Dnia Seniora. W budynku MCUS czy muszla koncertowa? Decyzja podjęta przez szefową centrum, Beatę Portkę i jej sztab organizacyjny była bezbłędna. Sobotnie popołudnie spędziliśmy na świeżym powietrzu. Artystyczne atrakcje przywiozły z Krasnegostawu „Jesienne Promyki” działające przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Jednak nie tylko na zabawie upłynęło święto.

W mobilnych laboratoriach można było bezpłatnie zbadać słuch, stan kości oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Najważniejsza jednak była inauguracja świdnickiej „Koperty Życia”. Pod tą zagadkową nazwą kryje się projekt, finansowany z budżetu miasta, skierowany do osób samotnych, schorowanych i niepełnosprawnych. W pierwszej kolejności obejmie seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia i są zameldowani w Świdniku.

Plastikowa koperta zawiera formularz z opisem historii przebytych chorób, listę zażywanych leków, dane chorego, kontakt do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny. Znajdą się w niej też informacje niezbędne do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, w trakcie udzielania pomocy medycznej lub w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Co ciekawe, miejscem przechowywania koperty życia jest lodówka, czyli urządzenie, do którego zaglądamy najczęściej.

Świdnicką kopertę życia można odebrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kard. St. Wyszyńskiego 12 oraz w Miejskim Centrum Usług Socjalnych, ul. Kard. St. Wyszyńskiego 5. Jest wydawana bezpłatnie.

jmr

Najczęściej czytane