• Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
czwartek, 13 wrzesień 2018 10:22

Zmarł Zbigniew Matysiak

Napisała 
Zmarł Zbigniew Matysiak fot. www.fundacja.redisbad.pl

Dziś rano zmarł ppłk Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, legendarny weteran polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierz mjr. Hieronima Dekutowskiego, a także były zawodnik sekcji motocyklowej Avii Świdnik.

Zbigniew Matysiak urodził się 26 marca 1926 r. w Lublinie. W 1943 r. dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej. Rok później wstąpił do Armii Krajowej, a od 1945 r. był żołnierzem „Zapory”. Został aresztowany w 1946 r. i skazany przez sąd wojskowy. Osadzono go w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie. Przebywał również w więzieniu na Zamku Lubelskim, w Sieradzu i Mokotowie. Wyszedł w wyniku amnestii, w maju 1947 r. i wrócił do Lublina.

Wiódł sportowe życie. W czasie okupacji należał do tajnej sekcji bokserskiej, natomiast po wojnie zadebiutował jako kolarz. Pod koniec 1952 r. wstąpił do sekcji rajdowej LPZ Lublin, a kilka lat później przeszedł do klubu motocyklowego Avia Świdnik. Razem ze świdnicką grupą 10 razy wywalczył tytuł mistrza Polski. Brał udział w rajdach krajowych i zagranicznych.

W 2018 roku otrzymał nominację do stopnia podpułkownika. Decyzję o nadaniu „Kowbojowi” wyższego stopnia oficerskiego wydano 13 sierpnia, tuż przed Świętem Wojska Polskiego. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak awansował go za zasługi podczas wojny oraz dzielenie się z kolejnymi pokoleniami Polaków swoją wiedzą i historią.

Legendarnego bohatera wspomina, między innymi Instytut Pamięci Narodowej, a także Fundacja Red is Bad, której „Kowboj” był podopiecznym:

„Kowboj” wielokrotnie zaszczycał nas swoimi żywiołowymi i pełnymi emocji opowieściami o historii i miłości do Ojczyzny. Obiecujemy Panie Pułkowniku, że nauka z nich nie pójdzie na marne. Pozostaje nam pochylić głowę i podziękować płk. Zbigniewowi Matysiakowi ps. „Kowboj” za całe poświęcenie dla Polski.

- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie -

 

To dla nas straszliwy cios. Brak słów, aby opisać jak wielką stratę poniosła Polska. Wielki Człowiek. Bohater. Patriota.
Wzór do naśladowania! Panie Pułkowniku, dziękujemy za wszystko. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
- Fundacja Red is Bad -

W 2015 roku podczas uroczystości związanych z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, Zbigniew Matysiak podzielił się ze świdniczanami swoimi wspomnieniami.

www.historia.swidnik.net

Najczęściej czytane