• Slajd Wirtualny Spacer
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • SH
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wirtualny spacer po Strefie Historii
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
piątek, 07 wrzesień 2018 09:55

Na co wydamy milion?

Napisał 

Ruszyła 4. Edycja Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Jakie pomysły świdniczan będą cieszyły się największą popularnością? Tego dowiemy się 15 października.

Trwają ostatnie prace związane z realizacją tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jednocześnie realizowana jest część projektów „miękkich”, m.in: „ Mały Świat”, „Na dobry początek III” czy „Dajmy im szansę”.

- Cieszy nas duża liczba inicjatyw mieszkańców, jak i frekwencja przy wyborze projektów do realizacji - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

 Dotychczas procedura zbierania pomysłów rozpoczynała się jeszcze przed wakacjami. Przez kolejne tygodnie trwało sprawdzanie złożonych wniosków. We wrześniu była już znana lista tych zakwalifikowanych do głosowania. W tym roku składanie projektów rozpoczęło się później.

- Zmiana terminu nie jest od nas zależna. Musieliśmy dostosować się do nowej ustawy, dotyczącej konsultacji społecznych i podjętej, na jej podstawie, uchwały rady miasta - mówi Bartłomiej Pejo, koordynator BO.

Mimo to, urzędnicy chcą wzorem lat ubiegłych, przeprowadzić głosowanie na przełomie września i października. W tym tygodniu zebrał się zespół ds. budżetu obywatelskiego, który na podstawie spostrzeżeń świdniczan, zdecydował o modyfikacji zasad na kolejny rok.

Więcej na inwestycje

Zmienią się limity wydatków na projekty „miękkie” i inwestycyjne. W pierwszym przypadku podniesiono limit z 50 tys. zł na 70 tys. zł. W przypadku prac budowlano-remontowych, z 150 tys. zł na 200 tys. zł. Zadania będą mogły być realizowane na terenie gminy, ale z wyłączeniem jednostek budżetowych gminy i instytucji kultury.

Wnioski do 12 września

Pomysłodawcy mają dwa tygodnie na złożenie odpowiednich dokumentów. Projekty należy składać od dziś do 12 września, za pomocą PLATFORMY INTERNETOWEJ (www.swidnik.budzet-obywatelski.org)  oraz w formie papierowej, w biurze obsługi Urzędu Miasta.

- Po weryfikacji wniosków, na te zaakceptowane formalnie i merytorycznie, świdniczanie będą mogli głosować od 28 września do 8 października - dodaje B. Pejo.

Lista wygranych projektów zostanie opublikowana do 15 października.


Przypomnijmy, że świdnicki Budżet Obywatelski został wprowadzony trzy lata temu. Na wykonanie zgłoszonych do niego projektów jest co roku 1 mln zł. Podział pieniędzy zależy wyłącznie od ilości głosów oddanych na konkretne propozycje przez mieszkańców. Dotąd dużym powodzeniem cieszyły się projekty budowy placów zabaw i stref rekreacyjnych dla najmłodszych. W minionej edycji BO wybrano też projekt organizacji Nocy Kultury, Letnich Potańcówek czy Escape Room’u opartego na historii Świdnika.

Najczęściej czytane