• Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
piątek, 10 sierpień 2018 11:44

„Trzynastka” w drodze

Napisała 

Tydzień temu, w ponad 320-kilometrową jubileuszową, 40. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę wyruszyło ponad 2 tys. pątników. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć świdniczan, którzy tradycyjnie już tworzą grupę 13 (dekanat świdnicki i piasecki).

Rano pielgrzymi wzięli udział we mszy św., odprawionej przed lubelską archikatedrą przez abp. Stanisława Budzika, który mówił: - To już 40. raz idziemy z Matką naszego Pana. Będziemy się w nią wpatrywać niczym w najlepszą uczennicę swojego Syna. To dzięki Jego łasce wydajemy owoce Ducha Świętego, których tak bardzo potrzebujemy.

Grupa 13. maszeruje pod duchowym przewodnictwem ks. Andrzeja Krasowskiego, proboszcza parafii pw. NMP Matki Kościoła i ks. Łukasza Stasiewicza z parafii pw. Św. Kingi. Pierwszego dnia miała do przejścia 25,5 - kilometrowy odcinek z Lublina do Bełżyc.

- Upał jest oczywiście dokuczliwy, ale najważniejsze, że będziemy się wspólnie modlić, śpiewać i w ten sposób być blisko Boga. Każdy z nas idzie ze swoją intencją. Jedni z prośbą o zdrowie dla kogoś bliskiego czy pokój na świecie, inni w podziękowaniu za otrzymane łaski - mówili świdniczanie tuż przed wyruszeniem w drogę. Wielu z nich to już pielgrzymkowi weterani. Idą po raz 8, a nawet 10. Dla osób, które biorą udział w pielgrzymkowym marszu po raz pierwszy, ważne jest, by nie dać się pokonać słabościom i dotrzeć do celu.

Pielgrzymów odprowadzali bliscy i przyjaciele. Na mszę przyjechało też wielu mieszkańców Świdnika. - Chcieliśmy pomodlić się razem z nimi. Zdrowie nie pozwoliło, by również ruszyć w drogę, więc chociaż w ten sposób, przez chwilę, możemy poczuć atmosferę tej pięknej wędrówki - tłumaczyły panie Anna i Małgorzata.

W środę świdniczan na pątniczym szlaku odwiedzili przedstawiciele Urzędu Miasta. - Wraz z pielgrzymami uczestniczyliśmy we mszy odprawionej na Świętym Krzyżu - mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza.

Miejska delegacja przywiozła dla świdnickiej grupy drożdżówki i cebularze przekazane przez piekarnię „Adampol” Romana Jocia. Do pielgrzymów trafiły również woda i słodycze. Przedstawiciele ratusza odwiedzą grupę ponownie w sobotę.

Dzisiaj pielgrzymkowa kolumna wędruje na trasie Suków - Małogoszcz. Do przejścia ma 37 km. Jutro ich celem będzie Włoszczowa, w niedzielę zaś Stary Koniecpol. U stóp Matki Boskiej Częstochowskiej wędrowcy zameldują się we wtorek, 14 sierpnia.

W tym roku pątnicy, a także ci, którzy nie idą do Częstochowy, mogą korzystać z aplikacji Bonafide (z łac. w dobrej wierze). Podaje ona informacje o trasie, ułatwia kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom na znajdowanie punktów i noclegów. Pozwoli także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie mogą w niej uczestniczyć. Program jest dostępny na telefony z systemem Android i można go bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play.

aw

Najczęściej czytane