• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
środa, 08 sierpień 2018 15:34

Słońce da energię

Napisał 

Do naszego miasta trafią kolejne unijne środki. Tym razem zostaną wykorzystane na montaż solarów w ponad 200 budynkach. Władze miejskie właśnie podpisały umowę na dofinansowanie projektu. Ekologiczna energia pojawi się w domach świdniczan w przyszłym roku.

W miniony piątek władze miejskie podpisały umowę na dofinansowanie projektu, dzięki któremu do domów świdniczan popłynie ekologiczna energia. Chodzi o zakup i montaż solarów. Z możliwości wyposażenia swoich posesji w takie urządzenia skorzysta tym razem 201 mieszkańców. Całkowita wartość przedsięwzięcia została wyliczona na 2,18 mln zł. Natomiast kwota unijnego dofinansowania opiewa na blisko 1,6 mln zł.

- Projekt jest kontynuacją działań, które gmina rozpoczęła programem „Świdnik przyjazny Środowisku”. W jego ramach zainstalowano 264 instalacje solarne, służące mieszkańcom od 2015 roku - mówi Maciej Michałowski z biura funduszy europejskich w Urzędzie Miasta.

Nabór do projektu został zakończony w 2016 roku i był szeroko nagłaśniany przez miejskich urzędników.

- U zainteresowanych mieszkańców, którzy złożyli ankiety, były prowadzone wizje lokalne. Sprawdzano podczas nich możliwości techniczne podłączenia instalacji - tłumaczy M. Michałowski.

Nie oznacza to jednak, że ci, którzy nie zgłosili się wówczas, utracili szansę na ekologiczną energię. W tej chwili przyjmowane są zgłoszenia na listę rezerwową. Przedstawiciele ratusza przekonują, że warto nawet teraz złożyć ankietę. - Na podstawie doświadczenia z realizacji poprzedniego projektu wiemy, że dużo osób może zrezygnować z udziału, na przykład z braku środków na wkład własny. Jest więc spora szansa dla osób z listy rezerwowej - dodaje M. Michałowski. Montaż instalacji solarnych na posesjach mieszkańców rozpocznie się w przyszłym roku. Wkład własny uczestników projektu to 15 proc. kosztów netto instalacji. Do tej kwoty dojdzie również VAT od całkowitych kosztów projektu. W przypadku osób prywatnych podatek wyniesie 8 proc., natomiast prowadzący działalność gospodarczą zapłacą 23 proc.

Startujący właśnie projekt, jest jednym z trzech, o których dofinansowanie stara się świdnicki ratusz. Pozostałe dwa obejmują również montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Wśród nich są m.in. przedszkola i szkoły. Wszystkie trzy projekty zostały wycenione na 11,5 mln zł. Kwota unijnej dotacji to 7,1 mln zł.

Najczęściej czytane