• rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
środa, 08 sierpień 2018 10:18

Zielono będzie nam

Napisał 

Będą alejki, ławeczki, pergole, specjalnie wybrane gatunki roślin. Urząd Miasta właśnie rusza z dużym projektem unijnym. W jego ramach, na terenie Świdnika, powstaną cztery zielone zakątki. Przetarg na pierwszy zostanie ogłoszony lada moment. Prace obejmą teren przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw.

Koncepcje nowych, zielonych zakątków na terenie miasta powstały kilkanaście miesięcy temu. Urzędnicy z ratusza pozyskali ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania, w ramach projektu Zielony LOF, na miejsca relaksu, pełne drzew i kwiatów.

Oprócz Świdnika do przedsięwzięcia przystąpiły również gminy Niemce, Spiczyn, Wólka i Lubartów. Wszystkie należą do Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego i dzięki temu mogły zdobyć wielomilionowe dotacje.

W przypadku Świdnika, pieniądze zostaną przeznaczone na budowę czterech parków na terenie miasta. Jeden z nich powstanie wokół obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej, drugi na zielonym pasie między osiedlami Brzeziny I i II. W ramach projektu nowe, zielone życie zyska także teren po dawnym wysypisku śmieci przy ul. Krępieckiej. Czwarty z planowanych parków zostanie zlokalizowany przy al. Lotników Polskich za stacją paliw i to od niego rozpocznie się realizacja całego przedsięwzięcia.

- W tej chwili mamy już pozwolenia na budowę wszystkich terenów zielonych, które powstaną w ramach projektu - mówi Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych Urzędu Miasta. - Natomiast rozpoczniemy od parku przy al. Lotników Polskich.

Jak zapowiadają urzędnicy, przetarg na tę inwestycję zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni. Zgodnie z koncepcją zagospodarowania tego terenu, na ponad hektarowej działce powstaną chodniki i alejki spacerowe, drewniane pergole tworzące tunele, ławki oraz nasadzenia dekoracyjne. Przez park przebiegać też będzie ścieżka rowerowa. W północnej części kompleksu stworzony zostanie niewielki plac z drewnianymi ławkami, natomiast w części południowej teren rehabilitacyjno-rekreacyjny.

Najczęściej czytane