• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
poniedziałek, 06 sierpień 2018 09:38

Pomysły na milion z poślizgiem

Napisał 
fot. „Letnie potańcówki” to jeden z projektów realizowanych w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego fot. „Letnie potańcówki” to jeden z projektów realizowanych w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego

W tym roku zgłaszanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się nieco później niż w poprzednich latach. Przedstawiciele miasta tłumaczą, że ma to związek z nową ustawą o konsultacjach społecznych i nie opóźni całej procedury.

Mieszkańcy już po raz czwarty wezmą udział w głosowaniu na projekty składane do Budżetu Obywatelskiego. Muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ tym razem zgłaszanie wniosków zostało nieco przesunięte. Dotąd miało ono miejsce na przełomie czerwca i lipca. Przez kolejne tygodnie trwało sprawdzanie złożonych projektów. We wrześniu była już znana lista wniosków zakwalifikowanych do głosowania. W tym roku składanie projektów jeszcze się nie rozpoczęło.

- Zmiana terminu nie jest od nas zależna. Musieliśmy dostosować się do nowej ustawy dotyczącej konsultacji społecznych i podjętej, na jej podstawie, uchwały rady miasta - mówi Bartłomiej Pejo, pełnomocnik ds. Budżetu Obywatelskiego. Uchwałę, co prawda, radni już przegłosowali, ale jeszcze nie weszła w życie. Zacznie obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Przedstawiciele ratusza liczą, że dokument zostanie niebawem opublikowany.

- Kolejnym krokiem będzie zebranie zespołu do spraw Budżetu Obywatelskiego, zatwierdzenie tegorocznych zasad i harmonogramu - wymienia Bartłomiej Pejo. - Mamy nadzieję, że na przełomie sierpnia i września będzie mógł ruszyć nabór wniosków do tegorocznej edycji BO.

Urzędnicy tłumaczą, że początkowy poślizg najprawdopodobniej nie wpłynie na kolejne etapy procedury. - Chcielibyśmy, wzorem lat ubiegłych, przeprowadzić głosowanie na przełomie września i października, żeby wybrane projekty mogły się znaleźć w projekcie budżetu na przyszły rok - dodaje B. Pejo.

Świdnicki Budżet Obywatelski został wprowadzony trzy lata temu. Na wykonanie zgłoszonych do niego projektów jest co roku 1 mln zł. Podział pieniędzy zależy wyłącznie od ilości głosów oddanych na konkretne propozycje przez mieszkańców. Dotąd dużym powodzeniem cieszyły się projekty budowy placów zabaw i stref rekreacyjnych dla najmłodszych. Z pieniędzy korzystają również organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. W minionej edycji BO wybrano też projekt organizacji Nocy Kultury, Letnich Potańcówek czy Escape Room’u opartego na historii Świdnika.

Najczęściej czytane