• Repertuar
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 07 sierpień 2018 09:06

W nowej odsłonie

Napisał 

Prace konserwatorskie rzeźby już się rozpoczęły. Potrwają do października. Oprócz odnowienia figur przedstawiających dwóch żołnierzy, renowację przejdzie również cokół i tablice. Pojawią się na nich nowe inskrypcje. Nie bądą się jednak znacząco różnić od obecnych.

Dyskusja nad pomnikiem „Ku chwale Żołnierza Polskiego”, który znajduje się na pl. Konstytucji 3 maja, toczyły się już od dawna. Rzeźba miała swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy dopatrywali się w niej symboliki związanej z minionym reżimem. Wszyscy byli jednak zgodni, że pomnik usytuowany w centralnym miejscu Świdnika, wymaga pilnych prac.

Zanim do nich doszło, przedstawiciele Urzędu Miasta zwrócili się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o opinię na temat monumentu.

- IPN nie miał żadnych zastrzeżeń. Stwierdził, że pomnik nie narusza ustawy o dekomunizacji. Natomiast zalecił niewielkie zmiany w inskrypcjach znajdujących się również na Grobie Nieznanego Żołnierza - mówi Przemysław Kozień, z wydziału mienia komunalnego Urzędu Miasta.

Planowane prace zostały także uzgodnione z pełnomocnikiem autora rzeźby, prof. Sławomira Mieleszki. Wydział zlecił konserwatorowi dzieł sztuki wykonanie programu prac konserwatorskich. Na jego podstawie prowadzone będą prace w obrębie pomnika. W tej chwili, monument jest już otoczony rusztowaniami.

- Prace obejmą konserwację części figuratywnej oraz cokołu pomnika. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie umieszczona nowa inskrypcja - wyjaśnia Magdalena Borowiec-Różycka z wydziału mienia komunalnego UM.

Nowa tablica z brązu pojawi się także na cokole pomnika. Jak zaznaczają urzędnicy, modyfikacja inskrypcji, zaproponowana przez IPN, była niewielka. - Dotyczyła głównie zmiany chronologii miejsc, z których prochy zostały złożone w Grobie Nieznanego Żołnierza - tłumaczy M. Borowiec-Różycka.

Zgodnie z planem, wszystkie prace związane z konserwacją pomnika „Ku chwale Żołnierza Polskiego” i Grobu Nieznanego Żołnierza zakończą się do 31 października. Zbiegną się w czasie z finałem przebudowy pl. Konstytucji 3 maja.

Najczęściej czytane