• Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
środa, 13 czerwiec 2018 13:54

Mural na jubileusz

Napisała 

W Świdniku powstaje kolejny mural. Kilkumetrowy kadr pojawi się na budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Na ścianie można już zobaczyć zarys malowidła.

Na terenie miasta jest kilkanaście wielkoformatowych projektów przypominających historię Świdnika, między innymi, Świdnickie Spacery, naloty niemieckich i sowieckich samolotów na lotnisko czy zasłużonych mieszkańców, na przykład pilota Tadeusza Górę oraz lotniczą rodzinę Kasperków. Popularna na całym świecie forma ozdabiania elewacji przypadła do gustu również instytucjom i placówkom edukacyjnym.

SP nr 5 od lat kojarzona jest ze sportem, zaś jej wychowankowie zdobywają na tym polu znaczące sukcesy. Nie dziwi więc pomysł stworzenia wyjątkowej grafiki, przedstawiającej sylwetkę patrona „Piątki” - Janusza Kusocińskiego, polskiego lekkoatlety, złotego medalisty w biegu na 10 000 metrów z Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1932).

- Zależy nam, aby jego postać była promowana wśród uczniów, rodziców, ale też wszystkich mieszkańców - mówi Tomasz Szydło, dyrektor szkoły. - Na projekt składa się kilka elementów, przede wszystkim postać J. Kusocińskiego, dobiegającego do mety i przerywającego wstęgę oraz pełna nazwa naszej placówki, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia.

Z tej okazji, dodatkowo na ścianie budynku pojawi się specjalny logotyp. Na tym jednak nie koniec. Tuż obok zobaczymy symbol graficzny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Placówka zaprosiła do współpracy Pawła Kasperka, który podobne realizacje przygotowywał, między innymi w ramach projektu „Kadry Świdnika”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.

Prace nad nowym kadrem rozpoczęły się we wtorek wieczorem i jak informuje nas autor, potrwają jeszcze kilkanaście godzin, by zdążyć przed piątkowym jubileuszem.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, mszą świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami miasta do Centrum Kultury, gdzie odbędzie się oficjalna część obchodów z udziałem przedstawicieli kuratorium oświaty i władz samorządowych, a także sympatyków szkoły.

- Zapraszamy też wszystkich mieszkańców do udziału w festynie na terenie SP nr 5. W godz. 13.00 - 15.30 zaplanowaliśmy koncert w wykonaniu zaproszonych gości, zabawy na dmuchanym placu zabaw, a także grę miejską i rozgrywki sportowe - dodaje dyrektor T. Szydło.

Najczęściej czytane