• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
środa, 13 czerwiec 2018 09:29

Zamiast 997 wybierz 112

Napisała 

Dzwoniąc pod numer alarmowy 997 nie połączymy się już z dyżurnym komendy policji, a z Centrum Powiadomienia Ratunkowego. To efekt zmian, które wprowadzane są na terenie całej Polski.

We wtorek, w naszym rejonie przełączono numer 997 na 112. Wybierając stary numer dodzwonimy się do operatora numerów alarmowych, a nie, jak dotychczas, do dyżurnego policji. Ten zbierze informacje dotyczące zgłoszenia i przekaże je, w postaci elektronicznej formatki, do dyżurnego policji, który skieruje patrol we wskazane miejsce.

- Policjant otrzyma przefiltrowaną informację, co zaoszczędzi czas zgłoszenia, a w konsekwencji przełoży się na szybszą reakcję. W ubiegłym roku ponad 2/3 komunikatów, które otrzymywała policja były niepotwierdzone. Wprowadzone rozwiązanie pomoże tego uniknąć - tłumaczy mł. asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Zmiany nie oznaczają jednak, że mieszkańcy nie skontaktują się już z oficerem dyżurnym. Można to zrobić pod nr tel. 81 749 42 10. Telefony do dzielnicowych dostępne są również na stronie www.swidnik.lubelska.policja.gov.pl.

- Warto także skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która umożliwia wyszukanie dzielnicowego. Wystarczy wpisać, na przykład swój adres zamieszkania, a system odnajdzie funkcjonariusza, który dba o dany region i pokaże, w której jednostce pracuje. Dzielnicowych można także wyszukać po imieniu i nazwisku. Aplikacja zawiera bazę wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Jest bezpłatna i dostępna w trybie offline, na telefonach z systemem Android lub iOS - dodaje E. Domaradzka.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Świdnicka komenda zaprasza również na debatę społeczną, która odbędzie się 21 czerwca, o godz. 9.00, w sali gimnastycznej Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.

Podczas spotkania zostaną poruszone takie tematy, jak: bezpieczeństwo na terenie powiatu świdnickiego, funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”, rola dzielnicowego w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz lokalne działania prewencyjne i profilaktyczne.

Najczęściej czytane