• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
piątek, 08 czerwiec 2018 10:13

Kolejni goście pokazów

Napisał 
Kolejni goście pokazów Grupa Akrobacyjna Żelazny, fot. Jacek Sim

Czas na ostatnich latających gości Świdnik Air Festival. Na liście są już m.in. The Flying Bulls, Biało - Czerwone Iskry, Zespół Akrobacyjny „Orlik”, a także formacje 3AT3, Celfast Flying Team czy 57 - my. Mamy również solistów: Łukasza Czepielę, Artura Kielaka i Marka Choima. Do Świdnika przylecą także: replika RWD-5 oraz AN-2 „Wiedeńczyk”. Nie zabraknie również pokazów śmigłowców rodem z PZL. Kogo jeszcze będzie można zobaczyć w nadchodzący weekend?

Śmigłowce PZL-Świdnik:

W-3 Sokół
Wielozadaniowa maszyna o maksymalnej masie startowej 6400 kg. Wyposażona jest w dwa silniki turbinowe i obecnie eksploatowana na całym świecie, w różnych strefach klimatycznych. Śmigłowce W-3 występują w wersjach: pasażerskiej/VIP, transportowej, dźwigowej, przeciwpożarowej, policyjnej i Straży Granicznej, medycznej - HEMS, poszukiwawczo - ratunkowej SAR, specjalnej - z wersją bojową śmigłowca o kryptonimie „Głuszec”, eksploatowaną w MON. Możliwości Sokoła pokaże Waldemar Jaworski, wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych, instruktor, pilot szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy.

SW - 4
Lekki, jednosilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy i wielozakresowy, zdolny do przewozu 5 osób (w tym pilota) w warunkach lotów VFR w dzień i w nocy. Jego maksymalna masa startowa to 1800 kg. Wyposażony jest w silnik turbinowy Rolls Royce 250 C20R/2 (SP) o mocy 335 kW. Maksymalna prędkość lotu silnikowego wynosi 260km/h. Możliwości SW-4 pokaże Grzegorz Lenart, zawodowy pilot i instruktor śmigłowcowy.

Mi-2
Wielozadaniowy, dwuturbinowy śmigłowiec konstrukcji biura Michaiła Mila produkowany od 1964 r. na licencji jedynie w PZL-Świdnik. Przez prawie 40 lat, wyprodukowano w Świdniku 5450 egzemplarzy tego typu, z czego ponad 300 zostało dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym. Śmigłowiec Mi-2 powstał w wielu wersjach cywilnych, np. jako śmigłowiec transportowy, rolniczy, ratownictwa morskiego, dowodzenia, rozpoznania. Śmigłowce Mi-2 były i są wykorzystywane w ok. 30 państwach. Jeden z egzemplarzy wystąpił w filmie o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda w części „Tylko dla twoich oczu”. Podczas Air Festival za sterami Mi-2 zasiądzie Jan Cieśla - pilot testowy i instruktor.

Marcin Kubrak
Pilot komunikacyjny, członek zarządu największych polskich linii czarterowych - Enter Air, kapitan Boeinga 737, do Świdnika przyleci samolotem Harvard IIB. Legendarna, dwumiejscowa maszyna została zaprojektowana w amerykańskich zakładach North American w latach trzydziestych XX wieku. Samolot był przeznaczony do zaawansowanego szkolenia i treningu pilotów przyszłych myśliwców. Jego właściciel jest również członkiem grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej realia służby lotników Polskich Sił Powietrznych w Anglii (Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego).

Grupa Akrobacyjna Żelazny
Swoje początki miała w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. Charakterystyczne czerwone samoloty to Extry 330LC Zliny 50LS lub Zliny 526Fi. Zespół lata nimi zamiennie w formacji od 3 do 6 samolotów. Podczas niektórych pokazów zespołowi towarzyszy również szybowiec. Od niedawna Grupę Akrobacyjną Żelazny wspiera nowe pokolenie pilotów wyszkolonych pod okiem instruktorów od lat związanych z zespołem. Pokazy w ich wykonaniu na długo zapadają w pamięć. To jedyna w Polsce cywilna grupa akrobacyjna latająca na różnych samolotach.

Jan Cieśla
Pilot testowy i instruktor przyleci na Air Festival Stinsonem 108. Czteromiejscowy, całkowicie metalowy, dwuzastrzałowy górnopłat jest pokryty płótnem. Jest to jeden z pierwszych samolotów tego typu wyprodukowanych w latach 1946-48 w ilości 5300 szt. Maszyna jest prawie w 100 proc. oryginalna, sprowadzona do Polski w 2005 roku przez Charliego Perera. Została odbudowana w TZL przez Henryka Wickiego i Karola Ćwika w latach 2006-2013.

Krzysztof Duk, Grzegorz Lenart
Zawodowi piloci i instruktorzy śmigłowcowi przylecą do Świdnika Robinsonem R44. Będą reprezentować Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie, która jest współorganizatorem Świdnik Air Festival. Uczelnia od 2005 roku dołączyła do grona szkół wyższych, kształcących personel lotniczy. PWSZ w Chełmie jest również właścicielem lotniska zlokalizowanego w miejscowości Depułtycze Królewskie pod Chełmem. W jej posiadaniu są samoloty typu CESSNA 152 oraz CESSNA 172.

Krzysztof Janusz Dyrektor Aeroklubu Świdnik
Jest posiadaczem złotej odznaki szybowcowej z jednym diamentem. Współorganizator i uczestnik wielu imprez lotniczych m.in.: Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych, Air Show Świdnik 93, Memoriału Janusza Kasperka, Rajdu lotniczego im. Tadeusza Góry Polska - Litwa. Na Świdnik Air Festival będzie latał samolotem PZL 104 Wilga. Maszyna polskiej konstrukcji, przeznaczona jest do szkolenia i treningu oraz holowania szybowców.

Mateusz Strama
Członek Aeroklubu Nowy Targ, zawodowo pilot Boeinga 737. Do Świdnika przyleci samolotem Yak-11. Maszyna radzieckiej produkcji, trafiła do służby w 20 państwach. Powstawała w latach 1946-1962. Służyła przede wszystkim jako model treningowy dla młodych pilotów. I to zarówno dla tych, którzy chcieli szkolić się w akrobacji, jak i nawigacji. Loty na Yaku - 11 miały także przygotowywać do pilotowania statków bojowych. Podczas pokazów zobaczymy go w dwóch odsłonach. W niedzielę pilot zaprezentuje się w solowym pokazie akrobacji samolotowej. Natomiast podczas obu pokazów zaprosi również widzów na wspólne, niezwykłe show z Arturem Kielakiem, który będzie latał maszyną XA41.

Wojciech Hajdukiewicz
Swoją przygodę z lataniem rozpoczął w wieku 17 lat w Aeroklubie Poznańskim, obecnie jest także kapitanem i instruktorem na pasażerskim Boeingu 737. W Świdniku zasiądzie za sterami samolotu Hatz Classic. Skrzydła i śmigło dwupłatowej, dwumiejscowej maszyny są zbudowane z drewna, kadłub z rur stalowych, a cała konstrukcja pokryta jest płótnem. Hatz Classic, który przyleci do Świdnika został wyprodukowany w Polsce na podstawie amerykańskich planów tego statku z lat sześćdziesiątych. Minimalna prędkość samolotu to 45 km/h, a maksymalna 180 km/h.

Najczęściej czytane