• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
piątek, 08 czerwiec 2018 09:13

Niech się święci Air Festival!

Napisał 

Do pokazów lotniczych został już tylko jeden dzień. Organizatorzy zapewniają, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. O to, dlaczego wydarzenie jest tak wyjątkowe, zapytaliśmy burmistrza Waldemara Jaksona.

- Świdnik i pokazy lotnicze wydają się być wręcz nierozłączne. Dlaczego akurat na ten rok została zaplanowana I edycja Air Festivalu?

- To rok niezwykły. Dla nas, mieszkańców Świdnika i całej Polski. Świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości i powstania polskiego lotnictwa wojskowego, 80-lecie utworzenia szkoły pilotów w Świdniku oraz sto lat od urodzin generała Tadeusza Góry. To niepowtarzalna okazja, żeby przypomnieć, jak bardzo lotnictwo wplecione jest w przeszłość i teraźniejszość naszego miasta. Te niezwykle mocne więzy trwają od 1938 roku, kiedy rozpoczęły się pierwsze kursy pilotażu w powstającej w Świdniku Szkole Pilotów L.O.P.P.

- Dlaczego warto odwiedzić Świdnik Air Festival?

- To będzie święto nie tylko dla miłośników samolotów i śmigłowców. Na Air Festivalu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezwykłych emocji dostarczą podniebne pokazy akrobacyjne na światowym poziomie, w wykonaniu fenomenalnych pilotów. Przez dwa dni nad Świdnikiem zaprezentuje się ponad 20 zespołów! Na widzów będą też czekały wystawy statyczne, m. in. śmigłowców produkowanych w świdnickim zakładzie, samolotów cywilnych, sprzętu wojskowego oraz specjalne strefy dla dzieci. Szykuje się więc moc atrakcji! Chcę, żeby Air Festival był dorocznym świętem wszystkich mieszkańców Świdnika. Okazją do wspólnego spotkania, poczucia, że jesteśmy razem i że łączy nas coś niezwykłego.

- Lotnicze wydarzenie jest ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym...

- Tak! Takiego wydarzenia nikt wcześniej w Świdniku nie organizował, dlatego zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych partnerów. Wśród naszych sojuszników są PZL-Świdnik, legendarny zakład i wypróbowany przyjaciel miasta, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Chełma, która ma niebagatelną wiedzę dotyczącą organizacji takich imprez oraz bardzo doświadczony zespół pod kierunkiem Roberta Zawady i Mariusza Szymli, odpowiadający za organizację pokazów lotniczych. Z takimi partnerami jesteśmy skazani na sukces! Jeszcze raz gorąco zapraszam na to niezwykłe wydarzenie: cieszmy się z Air Festivalu, świętujmy „po naszemu”, z samolotami w tle!

Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Kalinowska

Najczęściej czytane