• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • rodzinka
czwartek, 07 czerwiec 2018 14:45

Złote Pasmo dla Canto

Napisała 
Złote Pasmo dla Canto fot. Sławomir Slaski Śliwiński

Można ich usłyszeć podczas wojewódzkich, ogólnopolskich i zagranicznych festiwali muzyki chóralnej i folkowej. Na swoim koncie mają, między innymi, drugie miejsce w Ohrid Choir Festival w Macedonii oraz puchar Kuratora Oświaty w Lublinie. Teraz do listy dopisują kolejny sukces. Chór Canto, działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, otrzymał Złote Pasmo w XIII Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Lubelskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2018.

Dziewczęta rywalizowały z trzydziestoma grupami. Wykonały cztery utwory, w tym jeden sprawdzający umiejętności techniczne: chorał z muzyką Józefa Świdra i przy akompaniamencie Piotra Selima, „Do Ojczyzny”, „Cześć Ci, Polsko” oraz tercję „Sempicetta Tortorella”.

Jury, w którego skład weszli dr hab. prof. Joanna Glenc z Instytutu Muzyki w Cieszynie, dr hab. szt. Marzena Bernatowicz z UMCS w Lublinie oraz dr Anna Marek-Kamińska ze Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie, doceniło ich umiejętności i przyznali Canto I miejsce, czyli Złote Pasmo. Chór otrzymał również nagrodę specjalną, za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy oraz najwyższą punktację w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych o głosach równych.

- To ostatni konkurs w tym roku szkolnym, w którym wzięliśmy udział. Poziom występów był naprawdę wysoki. Lubelszczyzna słynie z wielu dobrych chórów. Jest jednym z niewielu regionów, w których swoje umiejętności rozwija tak duża liczba zespołów. Jesteśmy bardzo zadowolone z wyników. Cieszymy się, że zostałyśmy docenione - mówi Ewa Bieniek, dyrygent chóru Canto.

Nim chórzystki rozpoczną zasłużone wakacje, czeka je jeszcze jeden występ. Canto zobaczymy 21 czerwca, podczas koncertu „Święto muzyki” w Filharmonii Lubelskiej.

Najczęściej czytane