• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
środa, 09 maj 2018 15:04

Z szansą na „Żurawie”

Napisała 
Z szansą na „Żurawie” fot. archiwum J. Bodysa i M. Kowalczyk

Są zdolni, kreatywni, a ich pomysły i zaangażowanie w życie kulturalne Lubelszczyzny docenia wielu młodych ludzi. Teraz mają szansę na Żurawia - Lubelskie Wyróżnienie Kulturalne. Dziś ogłoszono nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Na liście znaleźli się także świdniczanie.

W kategorii „Dźwięk” pojawiła się Monika Kowalczyk, autorka tekstów, wokalistka, aktorka teatrów „Puk-Puk” i „Kto Tam?”, a także laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali, m.in. Grechuta Festival Kraków czy 46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki Świnoujście. Świdniczanka konkuruje z takimi twórcami, jak Eddie/Hai czyli Michał Kuczew oraz Jan Wąsak. 

- Cieszę się z tej nominacji. Dzięki temu czuję się zauważona i doceniona. Ktokolwiek wygra w mojej kategorii, będę się cieszyć, ponieważ oprócz mnie, wskazano też moich znajomych, z którymi miałam okazję kiedyś grać. Uważam, że nie będzie przegranych, ani wygranych. To znak, że w Lublinie i okolicach działają ludzie młodzi i to na dobrym poziomie - mówi Monika Kowalczyk.

Reprezentanta mamy też w kategorii „Obraz”, w której znalazł się Jakub Bodys. Świdniczanin na co dzień zajmuje się fotografią, współpracuje z Kurierem Lubelskim i Galerią Labirynt. Uwiecznił na zdjęciach, m.in. festiwal Inne Brzmienia, Lubelską Noc Kultury oraz Jarmark Jagielloński. Obok Jakuba nominowano również Annę Jakubowską i Annę Kłys.

- To było niezwykłe zaskoczenie. Nie spodziewałem się, że ktoś mnie zgłosi, ani samej nominacji. „Żurawiom” przyglądam się co roku, ale nie podejrzewałem, że to, co robię jest na tyle ciekawe, że sam mogę być częścią tej inicjatywy. Czuję się niesamowicie wyróżniony i zmotywowany - mówi Jakub Bodys.

O tym, czy „Żurawie” trafią do dwójki świdniczan dowiemy się 26 maja, podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin.

Najczęściej czytane