• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
środa, 11 kwiecień 2018 12:35

Pełni życia (foto)

Napisała 

11 spektakli nawiązujących do znanych baśni i pokazujących problemy, z którymi na co dzień mierzą się młodzi ludzie, 24 reżyserów i 187 wspaniałych aktorów. Tak można podsumować Przegląd Spektakli Profilaktycznych „Żyć pełnią”, od piętnastu lat organizowany przez Miejskie Centrum Profilaktyki. W miniony wtorek, świdniczanie mogli podziwiać rezultaty siedmiomiesięcznej pracy zespołów teatralnych, działających w przedszkolach, szkołach, ośrodkach kultury, profilaktycznych i specjalnych.

Scenicznym popisom przyglądała się Rada Konsultantów - Barbara Kasprzak, Katarzyna Marjasiewicz oraz Michał Stanowski, którzy wyróżnili:  grupę taneczną z Miejskiego Centrum Profilaktyki - za próbę połączenia form tanecznych z teatrem w widowisku „Sen Kopciuszka”; Teatr „Brzechwałki” z Przedszkola nr 3 - za debiut w Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych; Teatr „Promyczki” z P nr 6 - za piękną oprawę plastyczną i muzyczną przedstawienia „Calineczka”; Teatr „Chochliki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 - za czystość formy teatralnej w widowisku „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”; Teatr „Stonoga” z Miejskiego Ośrodka Kultury - za żywy, czytelny i pełen humoru spektakl „Fotobudka”. A także: Teatr „Aplauz” z MCP - za nieustanne poszukiwanie własnego języka teatralnego; Teatr „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI - za pełną emocji opowieść, wrażliwość i relacje stworzone na scenie; Świdnicki Zespół Baletowy „Koda” z MOK - za warsztat taneczny w spektaklu „Wolność”; Teatr „Iskierki” z SP nr 3 - za koncentrację aktorów na scenie w widowisku „Zwyczajne podwórko”; Teatr „Akademia Artystyczna” - za czystą formę teatralną, emocje oraz umiejętne łączenie technik w spektaklu „Dom” oraz Teatr „Na skrzydłach” z SP nr 5 - za  świadomość, dojrzałość teatralną i przekaz ważnych treści w przedstawieniu „Anioły. Wyróżnienia za stworzenie postaci scenicznych otrzymali: Anatola Sadło z Teatru „Aplauz”, Anna Skrzetuska z Teatru „Pasjonaci”, Agnieszka Królik i Michał Błaszczak z Teatru „Akademia Artystyczna” oraz Bartosz Apanasienko z Teatru „Na skrzydłach”.

Jubileuszowa edycja była też okazją do podsumowania minionych piętnastu lat:

- Przez ten czas powstało 141 spektakli, a na scenie wystąpiło aż 1900 dzieci. Wasze występy zobaczyło ponad 13 tysięcy osób. Cieszymy się, że dzięki przeglądowi tworzymy środowisko teatralne w naszym mieście. Mamy nadzieję, że budzimy w aktorach pasję, świadomość, że mogą odnosić sukcesy i że są dobrzy. Patrząc na ich występy myślę, że dali z siebie naprawdę wiele, a w przyszłym roku dadzą jeszcze więcej. Możliwość przebywania na scenie i praca nad spektaklami ma dawać radość i szczęście - mówiła Ewa Kossowska, kierownik MCP.

- Jestem bardzo dumny z tego cyklu. Gratuluję wszystkim, bo każdy z was jest zwycięzcą. Przezwyciężyliście swoją nieśmiałość, nauczyliście się swoich ról, systematyczności i dyscypliny. Myślę, że to zaprocentuje w waszym późniejszym życiu - dodał burmistrz Waldemar Jakson.

Swoje „pięć minut” miały teatry: „Aplauz” i „Iskierki”, które w tym roku również obchodzą piętnastolecie istnienia. Z tej okazji twórcy grup i aktorzy otrzymali listy gratulacyjne z rąk burmistrza Waldemara Jaksona. Pamiątkowe odznaczenia przyznano instruktorom teatralnym, tanecznym i terapeutom, którzy od ponad 10 lat są związani z przeglądem „Żyć pełnią”: Magdalenie Skibińskiej, Katarzynie Amrozy, Elżbiecie Banaszewskiej, Elżbiecie Kulczyńskiej, Annie Łakocie, Renacie Elmerych, Elżbiecie Kunie, Barbarze Kasprzak, Katarzynie Marjasiewicz oraz Michałowi Stanowskiemu. Statuetkę marszałka Józefa Piłsudskiego, za pracę na rzecz miasta i lokalny patriotyzm, wręczono Ewie Kossowskiej.

Tegoroczne wydarzenie zakończono pysznym tortem i gromkim „Sto lat” dla przeglądu.

Najczęściej czytane